عصر خودرو

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

۳ میلیون تن نهاده دامی در بنادر دپو شده است

عصر بازار- عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در حال حاضر بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده دامی در بنادر کشور دپو شده اند.

۳ میلیون تن نهاده دامی در بنادر دپو شده است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از مهر، حجت الاسلام نقدعلی گفت: بحث نهاده‌ها و تولیدات دامی به ویژه گوشت سفید و قرمز در ماه‌های اخیر با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بود که البته کمیسیون کشاورزی از آغاز پیگیری این موضوع بود و پیش بینی التهاب بازار را هم می‌کرد.

  وی با اشاره به بازدید مجلس از بندر و میزان نهاده‌های ترخیصی گفت: متأسفانه سو تدبیرها کار را به جایی رساند که نهاده‌های دامی با قیمت مصوب به دست مصرف کننده نرسید و از طرفی قیمت گوشت و مرغ هم به شدت بالا رفت.

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهارکرد: شاید بیشترین جلسات کمیسیون با مقامات وزارت صمت و کشاورزی در ماه‌های اخیر با اولویت دهی به همین موضوع بوده است.

  وی با بیان اینکه وضعیت و کیفیت توزیع نهاده‌ها نسبت به ماه‌های گذشته تا حدودی بهتر شده است، گفت: اگرچه التهاب بازار نهاده‌ها کمتر شد اما مشکل اصلی ما این است که ما برای تأمین خوراک دام وابسته به واردات هستیم و حدود 80 درصد خوراک دام از خارج وارد کشور می‌شود و هنوز هم تدبیری در این زمینه نشده است.

  حجت الاسلام نقدعلی اضافه کرد: علاوه بر مشکل واردات، متأسفانه نحوه توزیع نهاده‌ها و تخصیص ارز به واردات آن نیز اسباب فساد و رانت را فراهم کرده است.

  این نماینده مجلس همچنین عنوان کرد: در حال حاضر بیش از 3 میلیون و 200 هزار تن نهاده دامی در بنادر کشور دپو شده اند.

  وی با بیان اینکه اقتصاد دستوری بدترین نوع اقتصاد است چراکه بازار تابع دستور نیست، گفت: تخصیص ارز 4200 تومانی هم از نمونه‌های همین اقتصاد دستوری و فسادزاست.

  حجت الاسلام نقدعلی اظهارکرد: ما در یک ضرب و تقسیم ساده به این نتیجه رسیدیم که اگر نهاده‌های دامی با ارز 25 هزار تومانی هم وارد کشور می‌شد الان گوشت قرمز و سفید خیلی ارزان‌تر به دست مصرف کننده می‌رسید.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر صد درصد نهادهای مرغداری‌های گوشتی و 50 درصد نهاده مورد نیازی گاوداری‌ها تأمین می‌شود، گفت: صنعت دامداری به محض اینکه دولت حمایتش را برمی دارد دچار مشکل می‌شود.

  برچسب ها