عصر خودرو

۶۲۱۰ قرارداد در روز نخست منعقد شد؛

درخشش نقره بر تابلوی بازار آتی بورس کالا

عصر بازار- معاملات قراردادهای آتی نقره تحویل فروردین ۱۴۰۰ امروز در شرایطی به طور آزمایشی راه اندازی شد که سرمایه گذاران با انعقاد ۶۲۱۰ قرارداد، برای ورود این محصول به بازار آتی بورس کالای ایران، فرش قرمز پهن کردند.

درخشش نقره بر تابلوی بازار آتی بورس کالا
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از کالاخبر؛ بازار قراردادهای آتی بورس کالای ایران که از ساعت 10 صبح (30 دقیقه پیش گشایش) تا 15 هر روز در جریان است از امروز میزبان قرارداد نقره تحویل فروردین سال آینده به عنوان یک دارایی جدید بود. در شرایطی که استقبال سرمایه گذاران از معاملات آتی نقره پیش بینی می شد با شروع معاملات شاهد رشد لحظه ای حجم قراردادها و نوسان قیمت این محصول بر تابلوی بازار بودیم که در پایان با استقبال خوب سرمایه گذاران، 6210 قرارداد به ارزش 135 میلیارد ریال منعقد شد. 

    براساس مشخصات این قرارداد، وجه تضمین اولیه، چهار میلیون و 500 هزار ریال در نظر گرفته شده و سقف موقعیت های باز برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز 500 موقعیت در هر کد معاملاتی است.

    همچنین هر قرارداد آتی نقره 100 گرم، استاندارد کالا به صورت ساچمه مطابق استاندارد 999 و حد نوسان قیمت مثبت و منفی 5 درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل است.

    به گفته علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، نکته بسیار مهم در معاملات قرارداد آتی نقره که علیرغم امکان قانونی آن در بورس کالا، برای نخستین بار اجرایی می شود در نظر گرفتن قیمت تسویه در روز سررسید بر مبنای قیمت روز جهانی نقره و نرخ ارز سنا است و می توان گفت اصلی ترین تفاوت قرارداد آتی نقره با سایر قراردادهای فعال در همین موضوع تسویه است.

    برچسب ها