عصر خودرو

معاون طرح و برنامه وزارت صمت:

با قیمت گذاری دستوری نمی توان بازار را بهینه تنظیم کرد

صنعت فولاد نیازمند سرمایه گذاری در زیر ساخت هاست

عصر بازار- معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با قیمت گذاری دستوری مخالفیم و اعتقاد داریم برای تنظیم بهینه بازار باید از ابزارهای دیگر استفاده شود تا جذابیت برای سرمایه گذاری های جدید در صنعت به وجود آید.

با قیمت گذاری دستوری نمی توان بازار را بهینه تنظیم کرد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از شاتا، سعید زرندی در یازدهمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن با نگاهی به بازار گفت: صنعت فولاد در حوزه بازارهای مالی کشور اثر ویژه‌ای دارد به طوریکه با در نظر گرفتن مجموع شرکت های پذیرش شده در بورس و فرابورس از 610 شرکت پذیرفته شده 20 شرکت از زنجیره فولاد هستند. ارزش بازار شرکت های زنجیره فولاد 960 میلیارد تومان است که 16 درصد ارزش کل بازار سهام را این صنعت به خود اختصاص داده است.

  وی با اشاره به سود قابل توجه این شرکت‌ها، میزان فروش آن‌ها در 9 ماهه امسال را 273 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در حوزه بورس کالا نیز 104 هزار میلیارد تومان معادل 41 درصد از کل معاملات، مختص زنجیره فولاد بوده است.

  معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: 24 شرکت در زنجیره فولاد آماده حضور در بورس هستند کما اینکه حضور 4 شرکت در هفته‌های اخیر قطعی شده است.

  وی در خصوص آینده صنعت فولاد در کشور و تغییر رویکرد نسبت به این حوزه گفت: صنعت فولاد به 55 میلیون تُن ظرفیت خواهد رسید؛ اما لازم است موضوع سرمایه گذاری در حوزه آلیاژی با جدیت دنبال شود.

  زرندی ادامه داد: حوزه فولاد در برق اثرگذار است و در افق چشم انداز، 44 هزار مگاوات کمبود برق داریم. در حوزه گاز نیز 22 درصد گاز کشور در حوزه فولاد مصرف می‌شود بنابراین ضروری است بحث انرژی حوزه فولاد به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. در حوزه ریل و زیرساخت‌ها نیز کمبود داریم و چالش آینده صنعت فولاد محسوب می‌شود که باید در این زمینه ها سرمایه گذاری کرد.

  معاون طرح و برنامه با بیان اینکه انقلاب صنعتی چهارم اهمیت ویژه‌ای دارد و رفتن به این سمت غیر قابل اجتناب است، گفت: تحول دیجیتال در صنعت فولاد در دنیال اتفاق افتاده است و ما باید در این زمینه فعالانه‌تر عمل کنیم؛ سند سیاستی صنعت فولاد نهایی شده و برای اعلام نظر فعالان این صنعت در دسترس همگان قرار می‌گیرد که تا قبل از تصویب ، نظرات صاحب نظران را بگیریم.

  برچسب ها