عصر خودرو

تجارت ۱.۴ میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در ۸ ماه سال۹۹

عصر بازار- بر اساس آمارهای منتشر شده، ایران در هشت ماه نخست سال جاری یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار با اتحادیه اقتصادی اوراسیا تجارت داشته است.

تجارت ۱.۴ میلیارد دلاری ایران با اوراسیا در ۸ ماه سال۹۹
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایرنا، اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی تهران آماری را منتشر کرده است که بر اساس آن، ارزش تجارت کالایی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا بدون احتساب نفت خام طی هشت ماهه نخست سال جاری یک میلیارد و 400 میلیون دلار بوده که حدود 2.8 درصد از کل ارزش تجارت کالایی ایران را تشکیل می دهد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد کاهش داشته است.

  در هشت ماهه نخست سال جاری حدود یک میلیون و 800 هزار تن کالا بدون احتساب نفت خام به ارزش 639 میلیون دلار به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال 98 به لحاظ وزنی 20 درصد و ارزشی 6 درصد کاهش را نشان می دهد.

  طی این مدت صادرات ایران به دو کشور روسیه و بلاروس افزایش قابل توجهی از نظر وزنی و ارزشی داشته در حالیکه صادرات به سه کشور ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان با افت وزنی و ارزشی همراه بوده است.

  سهم کشورهای اوراسیا از مجموع صادرات کالایی ایران طی هشت ماه سال جاری از نظر ارزشی در مقایسه با مدت مشابه در سال 98 تغییر معناداری نداشته و فقط با حدود 0.2 درصد افزایش به 2.4 درصد رسیده است.

  در میان شرکای تجاری عضو اتحادیه اوراسیا، صادرات ایران طی هشت ماهه 99 مربوط به کشورهای روسیه 285 میلیون دلار و ارمنستان 233 میلیون دلار بوده اما بیشترین واردات ایران نیز از کشور روسیه به ارزش 727 میلیون دلار صورت گرفته است.

  از کل صادرات ایران به پنج کشور اوراسیا طی هشت ماه سال جاری 425 میلیون تن به ارزش 330 میلیون دلار به اقلام کشاورزی و غذایی اختصاص داشته است که سهم این اقلام از کل صادرات ایران به پنج کشور اوراسیا از نظر وزن معادل 32.8 درصد و از نظر ارزشی برابر با 51.6 درصد است.

  مقاصد اصلی صادرات کشاورزی و غذایی ایران در بین کشورهای اوراسیا، سه کشور روسیه با رقم 246 میلیون دلار، قزاقستان با 44 میلیون و 200 هزار دلار و ارمنستان با 23 میلیون و 600 هزار دلار هستند.

  همچنین تراز تجاری ایران با کشورهای عضو این اتحادیه در هشت ماهه 99 منفی بوده اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته 90 میلیون دلار از کسری تراز تجاری کاسته شده و به نفع ایران بهبود یافته است.

  بخشی از بهبود تراز تجاری ناشی از افزایش صادرات و کاهش واردات روسیه و بلاروس بوده و بخشی دیگر صرفا ناشی از کاهش واردات قزاقستان محقق شده است اما تراز تجاری ایران طی این مدت با کشورهای ارمنستان و قرقیزستان تضعیف شده است.

  در مبادلات تجاری با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تراز تجاری ایران با روسیه طی هشت ماهه نخست 99 نیز همچنان منفی و 442 میلیون دلار به نفع روسیه است.

  به گزارش ایرنا، از آبان ماه سال 98 موافقت‌نامه تجاری میان ایران و اتحادیه اوراسیا به امضا رسید که بر اساس آن 860 قلم کالایی میان ایران و پنج کشور متحد اقتصادی مبادله می شود و در حال حاضر مذاکرات تجارت آزاد با این اتحادیه آغاز شده است.

  اوراسیا که یک اتحادیه اقتصادی است، با حضور پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان به عنوان اعضای اصلی از سال 2015 کار خود را در زمینه سیاست‌گذاری اقتصادی، اقتصاد کلان و مهاجرت نیروی کار در جهت تجارت آزاد و موافقت‌نامه های تجاری با کشورهای دیگر آغاز کرد.

  در 9 ماهه سال‌جاری، 110 میلیون تن کالا به ارزش 52 میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات 58 میلیون و 200 هزار تن به ارزش 25 میلیارد و 100 میلیون دلار بود.

  مقایسه صادرات غیرنفتی ایران با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 17 درصد و ارزش 20 درصد کاهش را نشان می‌دهد اما در ماه‌های باقی‌مانده از سال همچنان به روند افزایشی خود ادامه می دهد.

  همچنین واردات کالا از نظر وزن یک درصد و از لحاظ ارزش 16 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

  برچسب ها