عصر خودرو

صادرات ۱۸۷ میلیون دلاری کالا از ایران به گرجستان در سال ۲۰۱۹

عصر بازار- نائب رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان گفت: کشور گرجستان به دلیل شرایط ویژه‌ای که در منطقه دارد یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام معاملات تجاری با ایران است.

صادرات ۱۸۷ میلیون دلاری کالا از ایران به گرجستان در سال ۲۰۱۹
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از باشگاه خبرنگاران، مریم سلطانی نائب رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان در خصوص ظرفیت‌های تجاری کشور گرجستان اظهار کرد: مخارج و هزینه‌های زندگی در کشور گرجستان بسیار پایین تر از کشورهای اروپایی است و یکی از ارزان‌ترین کشور‌های اروپایی محسوب می‌شود و روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است.این کشور به دلیل شرایط ویژه‌ای که در منطقه دارد یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام معاملات تجاری با ایران است.

  وی افزود: گرجستان ششمین کشور امن جهان شناخته شده است، همچنین گزارش doingbusiness نشان می‌دهد این کشور از بین 190 کشور و در 10 حوزه (شروع کسب وکار، دریافت مجوز‌های ساخت، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، ...) که مورد بررسی قرار گرفته شده رتبه 7 را دارد.

  نائب رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان بیان کرد: اقتصاد گرجستان طی سال‌های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته و این روند ادامه دارد چراکه تمام سیاست گذاری‌های اشتباه از روی نظام اقتصادی این کشور برداشته شده است.

  سلطانی ادامه داد: عملکرد اقتصادی گرجستان به لحاظ مهمترین شاخص‌های جهانی رقابت پذیری در سال ٢۰١٩ نشان داده است در بین ١٤١ کشور رتبه ٧٤ را کسب کرده است.

  وی تصریح کرد: یکی از مزیت‌های گرجستان که می‌تواند برای سرمایه گذاران ایران قابل توجه باشد، قوانین بسیار ساده برای ثبت شرکت طی 2 الی 3 روز است، همچنین خدمات نوین گمرکی به طوری که ترخیص کالا از گمرکات این کشور کمتر از یک روز کاری اتفاق می‌افتد و حق مالکیت صد درصد به اتباع خارجی از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در این کشور است البته موانعی هم از جمله عدم افتتاح حساب بانکی برای شرکت‌های ایرانی از سال ٢۰١٧ وجود دارد.

  نائب رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان بیان کرد: کشور گرجستان در سال 2020 بالغ بر 882 میلیون دلار با کشور‌هایی نظیر روسیه، ترکیه، چین، آلمان، اوکراین، فرانسه و ایران تجارت خارجی انجام داده که از جمله کالا‌های ورودی به این کشور می‌توان به خودرو، مس، نفت و دارو اشاره کرد.

  سلطانی با اشاره به تجارت ایران و گرجستان افزود: در سال 2019 بیش از 71 میلیون دلار کالا از گرجستان به ایران و در همان سال 187 میلیون دلار کالا از ایران راهی گرجستان شده بود.

  به گفته وی؛ محصولات پلاستیکی، آهن و فولاد، سیمان، سرامیک، گج، مس، دارو و شیر خشک از جمله کالا‌های صادراتی ایرانی به گرجستان است.

  نائب رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان در پایان اظهار کرد: از چند ماه گذشته کشور گرجستان بدون اطلاع قبلی به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اقدام به ممنوعیت ورود کامیونت‌های ایرانی به این کشور کرد و هم اکنون تمامی کالا‌ها از طریق کامیونت‌های گرجی وارد این کشور می‌شوند.

  برچسب ها