برنجعصر خودرو

پرداخت کشاورز کارت راهی برای ارتقای درآمد کشاورزان

عصر بازار- نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کاهش سطح زیرکشت گندم و جایگزینی کشت جو به جای گندم را تکذیب کرد.

پرداخت کشاورز کارت راهی برای ارتقای درآمد کشاورزان
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از باشگاه خبرنگاران، علیقلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران در واکنش به شایعات اخیر مبنی بر کاهش سطح زیر کشت گندم و عدم رغبت کشاورزان به تولید اظهار کرد: برخی افراد با اظهار نظر غیرکارشناسی مبنی بر کاهش سطح زیرکشت گندم و جایگزینی کشت جو به جای گندم به این شایعات دامن می‌زنند.

  وی با اشاره به اینکه در تاریخ واردات گندم، واردات 8 تا 10 میلیون تن گندم بی سابقه بوده است، افزود: در برخی رسانه‌ها عنوان شده که تاکنون گندم و جو کشت نشده است و دولت قصد دارد که 8 تا 10 میلیون تن گندم وارد کند، درحالیکه تاکنون واردکننده این میزان گندم نبودیم.

  ایمانی ادامه داد: بنابر آخرین آمار تا تاریخ 28 آبان 3 میلیون و 943 هزار هکتار گندم کشت شد که امسال تا این تاریخ 12 هزار هکتار بیشتر کشت شده است.

  نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه سطح زیرکشت گندم به 6 میلیون هکتار خواهد رسید، گفت: گرچه از الان به سبب تاثیرگذاری عوامل متعدد نظیر سیل، سرما، بارندگی و ... نمی‌توان برآورد دقیقی از تولید داشت، اما سطح زیرکشت به اهداف برنامه می‌رسد.

  وی با اشاره به اینکه کشاورزان در تکاپوی کشت گندم هستند، بیان کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و نرخ پایین خرید تضمینی، کشاورزان باید پیگیر اصلاح قیمت خرید تضمینی باشند تا تولید با سود معقولی بدست کشاورزان برسد.

  به گفته این مقام مسئول، با وجود افزایش قیمت نهاده‌های تولید، دولت باید تلاش کند تا قیمت خرید تضمینی اصلاح شود.

  نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران  پرداخت کشاورز کارت را اقدامی مناسب دانست و گفت: گرچه بانک 12 درصد سود از کشاورز کارت می‌گیرد، اما در تامین نقدینگی به کشاورزان کمک می‌کند.

  به گفته ایمانی، پرداخت کشاورز کارت به سبب خرید نهاده‌های مورد نیاز در افزایش عملکرد و  درآمد کشاورزان‌تاثیر بسزایی دارد که این امر علاوه بر پوشش این سود، منفعتی برای کشاورز در بر دارد.

  این مقام مسئول ادامه داد: اظهار نظر مسئولان و تشکل‌ها باید کارشناسی و علمی باشد تا انگیزه برای کشاورزان ایجاد شود و ارائه برخی اظهار نظر‌ها مبنی بر عدم کارایی کشاورز کارت، تولیدکنندگان را بی انگیزه می‌کند.

  نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران درباره اینکه امیدی به اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم است، بیان کرد: با توجه به شورایی که در قانون شکل گرفته، در صورت تایید شورای نگهبان قیمت خرید تضمینی در مجلس بر مبنای آنالیز هزینه‌های تولید، تورم و قیمت بازار جهانی و داخلی اصلاح خواهد شد.

  وی در پایان تصریح کرد: اگر قیمت خرید تضمینی بر مبنای هزینه های تولید اضافه شود، سود 12 درصدی کشاورز کارت باید لحاظ شود، لذا به نفع کشاورزان است که با دریافت کشاورز کارت، نهاده مورد نیازشان را بخرند.

  برچسب ها