عصر خودرو

اوج‌گیری صادرات ایران در مهرماه

عصر بازار- سازمان توسعه تجارت در جدیدترین آماری که از وضعیت تجارت ایران در ماه‌های گذشته ارائه کرده خبر از تداوم روند رو به رشد صادرات غیر نفتی کشور در مهر ماه داده است.

اوج‌گیری صادرات ایران در مهرماه
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از  ایسنا، پس از انکه تحت تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، تجارت ایران نیز مانند بسیاری از دیگر کشورهای جهان به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده در مرزها و کاهش تقاضای جهانی افت کرد، به نظر می‌رسد با گذشت چند ماه از آغاز این روند، کشورها توانسته‌اند با شیوه‌هایی جدید روند صادراتی خود را تا حدی اصلاح کنند و در این بین آمارهای جدیدی که از ایران منتشر شده نیز همین مسئله را تایید می‌کند.

  همانطور که پیش بینی می‌شد با عبور از ماه‌های ابتدایی بحران کرونا، دولت‌ها به منظور حفظ روند صادرات و واردات خود تهمیداتی را در مرزهای زمینی و دریایی خود به کار گرفتند تا از بسته شدن دوباره آنها جلوگیری شود. در شرایطی که در ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا، بسیاری از مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه بسته شد، در هفته های اخیر بسیاری از مرزها فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و همین موضوع به افزایش دوباره صادرات ایران انجامید.

  آمارها نشان می‌دهد که از مرداد ماه، بخشی از کاهش صادرات غیرنفتی جبران شد و در شهریور ماه رشد قابل قبولی در این حوزه به ثبت رسید. بر اساس آمارهای جدید سازمان توسعه تجارت، در مهر نیز روند رو به رشد صادرات به شکل قابل توجهی ادامه پیدا کرده است.

  آمارهای ارائه شده از سوی این سازمان نشان می‌دهد، در هفت ماهه سال 1399  صادرات غیر نفتی ایران حدود 18 میلیارد و 200 میلیون دلار برآورد شده که نشان می‌دهد صادرات غیر نفتی کشور از مهر ماه سال جاری در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

  صادرات 4 میلیارد و 670 میلیون دلاری مهرماه سال 1399 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که  3 میلیارد و 149 میلیون دلار بود، افزایش 48 درصدی را تجربه کرده و همچنین میزان صادرات غیر نفتی کشور در مدت مذکور نسبت به ماه پیش از خود، یعنی شهریور سال جاری، افزایش حدود 2 میلیارد دلاری داشته است.

  بررسی دقیق تر آمارهای اعلام شده نشان میدهد  از مجموع صادرات مذکور در 7 ماهه سال 1399  حدود 17 میلیارد و 300 میلیون دلار، حدود 90 درصد از کل صادرات کشور، از ایران به 20 کشور اول هدف صادراتی صورت گرفته است  که در این فهرست کشورهای عراق، چین و امارات در رتبه های اول تا سوم و کشورهای قطر، قزاقستان و میانمار در رتبه های 18 تا 20 قرار گرفته اند.

  بررسی فهرست 20 کشور اول هدف صادرات ایران بیانگر آن است که 6 کشور عربی شامل عراق با حدود 4.9 میلیارد دلار رتبه اول، امارات با حدود 2.2 میلیارد دلار پس از چین در رتبه سوم، عمان با 190 میلیون دلار بعد از کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان، اندونزی، روسیه، آذربایجان، تایلند در رتبه 12، کویت با 86 میلیون دلار پس از آلمان، ارمنستان و ونزوئلا در رتبه 16، سوریه  با 77 میلیون دلار  رتبه 17  و قطر  با 76 میلیون دلار قبل از قزاقستان و میانمار در رتبه 18  جزو این فهرست قرار دارند.

  سایر کشورهای عربی مانند عربستان، بحرین و یمن، از حوزه خلیج فارس، و اردن و لبنان، از حوزه خاورمیانه، در فهرست 20 کشور اول صادراتی ایران طی مدت یاد شده قرار نگرفته اند.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۵۷
    • بازار امروز ۲۵۶
    • بازار امروز ۲۵۵
    • بازار امروز ۲۵۴
    • بازار امروز۲۵۳
    • بازار امروز ۲۵۲
    • بازار امروز ۲۵۱
    • بازار امروز ۲۵۰
    • بازار امروز ۲۴۹
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو