عصر خودرو

هدف گذاری افزایش ۱۵ درصدی صادرات غیر نفتی در نیمه دوم امسال

عصر بازار- رئیس سازمان توسعه تجارت از هدف گذاری برای افزایش ۱۵ درصدی صادرات غیر نفتی در شش ماهه دوم امسال خبر داد.

هدف گذاری افزایش ۱۵ درصدی صادرات غیر نفتی در نیمه دوم امسال
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از صداوسیما، حمید زادبوم گفت: اگر چه شیوع بیماری کرونا، تجارت خارجی جهان با کاهش 15 درصدی مواجه کرد و به طبع آن تجارت خارجی ما را نیز در نیمه نخست امسال تحت تاثیر قرار داد، اما با بازسازی فرآیند‌های صادراتی پیش بینی می‌کنیم که در نیمه دوم امسال تا 15 درصد رشد صادرات غیر نفتی اتفاق بیافتد.

  وی افزود: افزایش صادرات در نیمه دوم امسال بخشی از کاهش 34 درصدی صادرات غیر نفتی در شش ماهه نخست امسال در مقایسه با شش ماهه اول سال 98 را جبران خواهد کرد ضمن این که روند‌های صادراتی رو به بهبود است.

  رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: ما در صادرات به بازار‌های 15 کشور همسایه و 2 کشور هند و چین متمرکز شدیم,، زیرا این 17 کشور در شش ماهه نخست امسال, 89 درصد از صادارت ما را به خود اختصاص داده اند که البته روند اولویت دهی به بازار‌های کشور‌های همسایه همچنان در برنامه‌های صادراتی ما خواهد بود.

   زادبوم گفت: با روند افزایش تولیدی که در بخش‌های مختلف داریم رشد صادرات نیز به ویژه در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی مشهود است به گونه‌ای که در شش ماهه نخست امسال که صادرات غیر نفتی کاهش داشت، اما صادرات حوزه کشاورزی و صنایع غذایی با رشد 16 درصدی مواجه است.

  وی درباره اولویت سازمان توسعه تجارت برای ثبت سفارش افزود: با روش‌هایی که بانک مرکزی برای تخصیص ارز مشخص کرده اولویت ثبت سفارش فقط برای واردات مواد اولیه و مواد واسطه‌ای کارخانجات، ماشین آلات و تجهیزات قرار داده شده است.

  رئیس سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: برای برنج‌های وارداتی مشکل ثبت سفارش وجود ندارد، اما درباره کالا‌های دپو شده در گمرکات و بنادر از جمله برنج جلسات متعددی برگزار و قرار شد تا با هماهنگی میان گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت این کالا‌ها به سرعت تخلیه شود که هم اکنون این موضوع در حال انجام است.

  برچسب ها