برنجعصر خودرو

سرمایه های خارجی در راه چین

عصر بازار- وزارت بازرگانی چین از رشد ۲۵ درصدی سرمایه گذاری خارجی در این کشور خبر داد.

سرمایه های خارجی در راه چین
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در ماه سپتامبر به 99.03 میلیارد یوان ( 14.25 میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 25.1 درصد افزایش نشان می دهد.

  میزان کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین طی 9 ماه نخست امسال به 718.81 میلیارد یوان رسیده که این رقم در مقایسه به مدت مشابه سال قبل 2.8 درصد بیشتر شده است.

  هر چند که کووید-19 در چین تا حد زیادی مهار شده و روند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از 4600 کشته و 100 هزار مبتلا، کماکان یکی از اصلی‌ترین کانون های درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود.

  وانگ شو ون- معاون وزیر بازرگانی چین با اشاره به تمایل شرکت های خارجی به گسترش کسب و کار خود در چین، بر تمایل دولت متبوعش در فراهم کردن فضای بهتر برای سرمایه گذاران خارجی تاکید کرد.

  در بین بخش های مختلف، بیشترین رشد سرمایه‌گذاری مربوط به خدمات صنعتی با 48.1 درصد، تجارت الکترونیک با 35.4 درصد و صنایع های تک با 5.9 درصد بوده است. هلند طی این مدت سرمایه گذاری های خود در چین را 150 درصد افزایش داده است؛ در حالی که انگلیس 32.8 درصد کمتر در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است. 

  متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی 1997 تا 2019 معادل 4.52 میلیارد دلار بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری 134.96 میلیارد دلاری سال 2018 و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری 1.83 میلیارد دلاری سال 2000 بوده است.

  صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا، تعطیلی کسب و کارها و اخلال در تجارت خارجی به زیر دو درصد برسد که در صورت تحقق، این نرخ رشد ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده چهار دهه اخیر دومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود.

  برچسب ها