برنجعصر خودرو

عاملان اُفت این روز‌های بازار سرمایه چه کسانی هستند؟

عصر بازار- کارشناس بازار سرمایه گفت:اگرنهاد‌ها و حقوقی ها در شش ماه نخست عرضه‌های معقولی داشتند می‌توانستند تا حدودی از روند هیجانی و غیر منطقی این روزهای بازار سرمایه را کم کنند.

عاملان اُفت این روز‌های بازار سرمایه چه کسانی هستند؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از باشگاه خبرنگاران، امیرعلی امیر باقری کارشناس بازار سرمایه در خصوص دلایل ریزش بازار سرمایه طی یک ماه گذشته اظهار کرد: بازار سرمایه از ابتدای سال 99 با رشد چشمگیری مواجه شد، اما این رشد به گونه‌ای بود که هیجانات افراد تازه وارد بر معاملات منطقی بازار سرمایه تاثیر گذاشت.

  وی بیان کرد: هرگونه واگرایی میان قیمت سهام و ارزش آن در بازار سرمایه جبران می‌شود، اما نکته‌ ای که حائز اهمیت است این که واگرایی در بازار با عمق اصلاح  رابطه‌ی مستقیمی دارد و اگر نسبت واگرایی در بازار سرمایه زیاد شود به همان میزان بر شدت و دامنه اصلاح  اثر می‌گذارد.

  این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: حمایت‌ها را می‌توان از ابعاد مختلفی در بازار سرمایه مورد بررسی قرار داد به گونه‌ای که اگر از دولت فقط انتظار تزریق نقدینگی صرف به بدنه بازار داشته باشیم، نتیجه آن ظاهرآرایی و جلوگیری از اصلاح بازار سرمایه است.درنهایت رابطه مستقیم ریسک و بازده در میان مدت و بلندمدت خدشه دار شده و تعادل بازار از میان می رود.

  امیر باقری افزود:، به عنوان مثال اگر حمایت‌های دولت  از جنس وضع قوانین منطبق بر بازار آزاد و عرضه و تقاضای واقعی باشد ،نه تنها سبب افزایش حجم نقدینگی و تورم نمی‌شود بلکه گامی عملی در جهت تحقق  شعار "جهش تولید " نیز خواهد بود.

  وی اظهار کرد:سیر اخبار و اتفاقی که هفته گذشته منتشر شد به گونه‌ای بود که رسانه‌ها تا حدودی در رابطه با حمایت دولت و حقوقی ها از بازار سرمایه بزرگ نمایی کردند و همین موضوع سبب شد تا برخی از سهامداران تصور تزریق مستقیم منابع صندوق توسعه ملی و منابع دولتی را به بازار سرمایه داشته باشند،در حالی که دولت با توجه ای به کسری بودجه ای که دارد در نهایت عرضه کننده و فروشنده اوراق و سهام خواهد بود.

  امیر باقری گفت:در شش ماه نخست سال تناسبی بین سرمایه وارد شده و ورود افراد جدید به بازار وجود نداشت همچنین ‌ بازارگردانان، اشخاص و نهاد‌های حقوقی تا حدودی از نقش خود در منطقی ساختن روند بازار غافل بودند در صورتی که اگر   نهاد‌ها و اشخاص حقوقی در آن مقطع زمانی عرضه های معقولی داشتند می‌توانستند از  روند هیجانی و غیر منطقی بازار سرمایه بکاهند تا امروز شاهد ریزش شدید بازار سرمایه نباشیم.

  وی بیان کرد:در حال حاضر بورس نیاز به بازارگردانان هماهنگ با سیاست های راهبری در بازار سرمایه دارد.دولت هم باید حمایت عملی خود را از واقعی سازی قیمت ها و سیاست بازار آزاد نشان دهد.

  این کارشناس بازار سرمایه در خصوص میزان تاثیرپذیری بازار از اخبار و شایعات گفت: اخبار مثبت و منفی در کوتاه مدت می توانند باعث نوساناتی در بازار شود.هرچند در بلند مدت تنها واقعیات اقتصادی بر قیمت ها تاثیر می گذارد.

  امیر باقری  در خصوص خبر‌های اخیر در رابطه با تشدید تحریم‌ها و تاثیر آن بر بازار سرمایه بیان کرد:اخبار تحریم ها جدید نیست و انتشار مجدد آن اهداف سیاسی داشته و چندان تاثیری بر بازار نخواهد داشت.

  این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد:طی هفته‌ای که گذشت عمدتا اشخاص حقیقی در ابتدای بازار شروع به خرید سهام کردند،در این میان حقوقی‌ها نیز با آنها همراهی کردند، اما بیشترین حجم خرید توسط خود حقیقی‌ها انجام شد.

  وی تصریح کرد: حقوقی‌ها و دولت با بازی‌ خبری سعی در هدایت نقدینگی اشخاص حقیقی برای حمایت از بازار دارند.

  امیر باقری در خصوص افزایش عرضه‌های دولتی در بازار سرمایه گفت:درسال‌های گذشته حدود 90 درصد تامین مالی کشور بطور سنتی از طریق بانک‌ها و 10 درصد توسط بازار سرمایه انجام می شد، اما درحال حاضر به دلیل کسری بودجه دولت و اقبال عمومی به بازار سرمایه این نسبت ها تغییر کرده و دولت قصد دارد از بازار سرمایه برای ترمیم بودجه کشور استفاده کند.

  برچسب ها