برنجعصر خودرو

کلید حل مشکل اشتغال کشور در رفع موانع کسب و کار و حمایت از تولید داخل است

عصر بازار- کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه مشکل اشتغال کشور در رفع موانع کسب و کار و حمایت از تولید داخلی است گفت:دولت باید با توجه به تولید داخلی زیرساخت های ایجاد اشتغال را اصلاح کند و با بهبود وضعیت اقتصادی مانع از بیکاری اشتغال موجود شود.

کلید حل مشکل اشتغال کشور در رفع موانع کسب و کار و حمایت از تولید داخل است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر بازار» به نقل از تسنیم، آرمان حاجیان فرد، کارشناس مسائل اقتصادی درباره برنامه های اشتغالزایی دولت گفت: یکی ازطرح های وزارت کار طرح یارانه دستمزد است که مسئولان اعلام می کنند موفقیت آمیز بوده است. اما نیازمند توضیحاتی است. یارانه یا سوبسید مالیات منفی است. یارانه ها در کل اقتصاد سه هدف کلی را دارند.  هدف اول هدفمند کردن و به کارگیری منابع کم یاب , هدف دوم تصویب قیمت ها, هدف سوم توزیع درآمد است.

  وی ادامه داد: یکی از مهمترین اهداف یارانه  تشویق افراد برای توسعه تکنولوژی های جدید و پیشرفت در تولید است. اقداماتی است که باعث رونق داخلی می شود. دولت ها این موارد را هزینه می کنند و یارانه را تخصیص می دهند.این مسئله درباره طرح دولت باید مد نظر باشد,اما متأسفانه دولت با پرداخت یارانه و وام در طرح های مختلف به دنبال کارهای ویترینی بوده است. همین باعث می شود که برخی اقدامات هیچ کمکی نمی کند بلکه زیان ده هم هستند. یارانه هایی که به صورت همگیر نباشد و به همه نرسید علاوه بر اینکه عدالت اجتماعی را زیر سوال می برد, مبنای فساد ها و رانت ها است. باید دید طرح یارانه دستمزد به تمام کارفرمایان متقاضی رسیده است یا خیر؟

  کارشناس مسائل اقتصادی افزود:به نظر می رسد, کارفرمایانی که ارتباط دارند از این یارانه استفاده می کنند.بنابر این یارانه ای که به صورت مقطعی بخشی از جامعه را مد نظر داشته باشد, تأیید شده نیست و فساد  انگیز است. مشکل اشتغال کشور بحث اقتصاد و زیرساخت های اقتصادی کشور است که جوابگوی صنایع و تولیدات داخلی نیستند. به جای کمک به دولت  موجب اصتحکاک در تولید می شوند.  در رتبه بندی بانک جهانی که هر ساله اعلام می شود, در سال 2020 از 190 کشور دنیا, ایران رتبه 127 برای سهولت کسب و کار را کسب کرده است. به همین خاطر جز کشورهایی هستیم, که شروع کسب و کار به شدت تحت عوامل داخلی است و  موانع و مشکلات عدیده ای را دارد, از سوی دیگر کسب و کارها به وسیله قوانین دست و پا گیر مالیاتی و تأمین اجتماعی و دیگر موارد,بعد از مقطعی محکوم به شکست هستند. به همین خاطر با اولین چالش مشکلات اشتغال کشور ایجاد می شود.

  حاجیان فرد اظهار داشت: با کرونا حدود 2میلیون نفر بیکار شدند, اما تعدادی از کارفرمایان هم با تغییر کسب و کار , اقداماتی انجام دادند که نیروی کار بیکار نشود.این کارفرمایان خارج از حیطه دولت بوند. مشکلات اشتغال ریشه در تولید و موانع کسب و کار و موانعی که دولت می تواند تسهیل کند دارد, باید قوانین و یارانه ها در مسیر و گسترش کسب و کارها باشد.

  وی گفت: دولت به این توجه نمی کند که باید بازار را بر مبنای ارکان اقتصادی برنامه ریزی کند و هر گونه  دستکاری در بازار تبعات بدی دارد. به طور مثال بازار سرمایه در حال تداوم بود,  تا اینکه دولت به بازار سرمایه ورود کرد و باعث ریزش چند صد هزار واحدی شاخص بورس شد مشاهده کردیم که سریعاً بازارهای موازی طلا و ارز یک جهش زیادی داشتند, این باعث شد که سکه به مرز 13 میلیون تومان برسد. دولت باید این موارد را توجه کند به جای اینکه بازار را مورد تعرض قرار دهد باید بینش بهتری داشته باشد.

  حاجیان فرد گفت: یک مسئله ای که با آن مواجه هستیم؛ ارزش پول رایج کشور است. در دهه 90 ارزش پول کشورمان حدود 2000 واحد کاهش داشته است. به طور مثال سکه در سال 90 حدود 600 هزار تومان و در حال حاضر 13میلیون تومان است. این بیانگر افت شدید پول کشور است. برای اقتصاد کشور آینده خوبی دیده نمی شود. اگر برنامه ای در جهت حمایت از تولید طراحی نشود, شرایط بدتری از ونزوئلا خواهیم داشت. به همین خاطر باید مدیریت بازارها جدی در نظر گرفته شود.

  حاجیان فرد با اشاره به توزیع 32 میلیارد تومان اعتبار در طرح یارانه دستمزد در 16 استان گفت: به هر استان حدوداً 2میلیاردتومان  می رسد. این 2میلیارد تومان چگونه می خواهد توزیع شود, پیش بینی می شود که این طرح شکست می خورد. به نظر می رسد بازخورد مثبتی نخواهد داشت و احتمال فساد در آن وجود دارد. دولت می تواند به جای یارانه دستمزد می تواند فضای کسب و کار را اصلاح کند. سایرکشورهای دنیا زمانی که می خواهند اقدامی برای اشتغال کنند به فکر تولید داخلی و رفع موانع کسب و کار هستند نه اینکه اولین راهکار آنها توزیع تسهیلات و وام باشد.

  برچسب ها