عصر خودرو

سهام غول‌های فناوری آمریکا از کل بازار بورس اروپا بیشتر شد

عصر بازار- سلطه سهام غول‌های فناوری آمریکایی در سال‌های اخیر، این بخش را به سمتی سوق داده که حالا ارزش این شرکت‌ها از کل بازار بورس اروپا بیشتر است.

سهام غول‌های فناوری آمریکا از کل بازار بورس اروپا بیشتر شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایبنا، شرکت مطالعات جهانی بنک‌آوآمریکا در یادداشتی اعلام کرد که این نخستین باری است که سرمایه در بازار بخش فناوری آمریکا با 9.1 تریلیون دلار از تمام اروپا که انگلیس و سوئیس را با مجموع 8.9 تریلیون دلار شامل می‌شود، پیشی می‌گیرد.

  بنک آو آمریکا به عنوان مرجع، به سال 2007 اشاره کرد؛ زمانی که سهام اروپا چهار برابر سهام فناوری آمریکا بود. سبقت سهام شرکت‌های فناوری آمریکایی از قاره سبز در حالی رخ داده است که بازار آمریکا به شکلی فزآینده روی سهام شرکت‌های فناوری با سرمایه کلان تمرکز کرده است؛ موضوعی که تحلیل گران بازار را نگران کرده است.

  پنج غول بزرگ فناوری آمریکا یعنی اپل، مایکروسافت، آلفابت، آمازون و فیسبوک، 17.5 درصد رشد شاخص S&P500 را در ژانویه تشکیل دادند و هجوم به سوی فناوری در بحبوحه پاندمی کرونا این رقم را به بیش از 20 درصد رساند به طوری که شرکت اپل حالا به تنهایی بیش از 2 تریلیون دلار ارزش دارد.

  جهش آمازون شاید در این گروه چشمگیرترین باشد؛ این شرکت از دهه 1990 رفته رفته به یکی از قدرت‌های غالب عرصه تجارت جهانی بدل شد اما انفجاری که در صنعت رایانش ابری ایجاد شد، سهام این شرکت را در یک دهه اخیر در ارتفاعات قرار داد به طوری که ارزش سهام آمازون در روز پنجشنبه هفته گذشته 20 برابر ارزش آن در آگوست 2010 بود.

  پیشی گرفتن آمریکا از اروپا انعکاس عملکرد کلی این کشور و بازارهای اروپایی است؛ شاخص S&P500 از آغاز سال 2010 تاکنون حدود 200درصد رشد داشته و این در حالی است که Euro Stoxx 50 و  FTSE 100 به ترتیب تنها 13.4 و 11 درصد افزایش قیمت داشتند.

  برچسب ها