برنجعصر خودرو

معاون وزیر نفت:

ظرفیت تولید پروپیلن کشور به ۴ میلیون تن می‌رسد

عصر بازار- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: با اجرای طرح جامع افزایش پروپیلن در صنعت پتروشیمی ظرفیت تولید این محصول به ۴ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ می‌رسد.

ظرفیت تولید پروپیلن کشور به ۴ میلیون تن می‌رسد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر بازار» به نقل از ایلنا، بهزاد محمدی درباره وضع تولید کنونی پروپیلن در کشور اظهار کرد: هم اکنون 950 هزار تن پروپیلن در صنعت پتروشیمی تولید و بطور کامل نیز مصرف می‌شود و کمبود این محصول در صنعت وجود دارد.

  وی با اشاره به اینکه رقم تولید پروپیلن با طرح‌های در حال اجرای کنونی در صنعت پتروشیمی در چهار سال آینده 800 هزار تن افزایش می‌یابد و در سال 1404 به 2 میلیون تن می‌رسد، افزود: با اجرای طرح جامع افزایش پروپیلن در صنعت پتروشیمی که به تازگی تدوین شده است، ظرفیت تولید پروپیلن در کشور به 4 میلیون تن در سال 1404 افزایش پیدا خواهد کرد.

  به گفته محمدی، در طرح جامع افزایش پروپیلن از مسیر متانول، سه طرح 470 هزار تنی در عسلویه با عنوان طرح پارک پروپیلن عسلویه، سه طرح 120 هزار تنی در امیرآباد شمال کشور، یک طرح در منطقه انزلی و یک طرح هم در اسلام آباد تعریف شده است که امیدواریم با اجرای این طرح‌ها مجموع ظرفیت تولید پروپیلن در کشور تا سال 1404 به 4 میلیون تن برسد که توسعه شگرفی را در توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی ایجاد خواهد کرد.

  وی در پاسخ به این پرسش که برنامه صنعت پتروشیمی تا پیش از کامل شدن طرح‌های تولید پروپیلن برای متانول مازاد در کشور چیست، گفت: طرح‌های تولید متانول در صنعت پتروشیمی در گذشته تعریف و در حال اجرا هستند و مجبور به تولید، مصرف داخلی و صادرات این محصول هستیم اما با اجرای این طرح عنوان شده (طرح جامع افزایش پروپیلن) و سایر طرح‌های پیشران تعریف شده که از مسیر متانول انجام خواهد شد، سعی می‌شود مصرف را به حدی برسانیم که در فروش این محصول صادراتی دچار مشکل نشویم.

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه طرح‌های پیشران در چهار شاخه متانول، پروپیلن، اتیلن و بنزن با هدف تکمیل زنجیره تعریف شده است، تصریح کرد: مهمترین شاخه پروپیلن است که بسیار پرمصرف و کاربردی است. امیدواریم با مشوق‌هایی که برای سرمایه‌گذاران در تخفیف خوراک، تخفیف‌های مالیاتی و ارائه دانش فنی ایرانی (در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه پیداکرده)، در نظر گرفته شده است، شاهد اجرای طرح‌های پیشران باشیم.

  برچسب ها