برنجعصر خودرو

چند میلیارد دلار به کشور برنگشته است؟

عصر بازار- با نزدیک شدن به پایان مهلت تعیین شده از سوی بانک مرکزی برای صادرکنندگانی که هنوز ارز خود را به کشور بازنگردانده‌اند عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران رقم دقیق این ارز را تحلیل و بررسی کرد.

چند میلیارد دلار به کشور برنگشته است؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، صبح امروز (دوشنبه) در نشست اعضای کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران که با حضور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اعضاء به بررسی مسائل مربوط به رفع تعهد ارزی صادرکنندگان پرداختند و بار دیگر از بانک مرکزی خواستند در زمان تعیین شده از سوی این بانک تجدیدنظری صورت گیرد.

  در صحبت‌های مطرح شده، رقمی حدودا 27.5 میلیارد دلاری مطرح می‌شود که ارز حاصل از صادراتی که در سال‌های 1397 – 1398 به کشور بازنگشتند و بانک مرکزی تاکید کرده که اگر تا پایان تیرماه این ارز بازنگردد کارت بازرگانی صادرکنندگان متخلف تعلیق خواهد شد.

  با وجود مطرح شدن این اعداد کیوان کاشفی - عضو هیات رییسه اتاق ایران - در نشست امروز به تشریح ابعاد مختلف رسیدن به این عدد پرداخت و اعلام کرد: ارز حقیقی بازنگشته به کشور بسیار کمتر از 27 میلیارد دلار است.

  وی توضیح داد: نکته نخست این است که در فهرست اعلام شده از سوی بانک مرکزی تفکیک اطلاعات مربوط به ارز در سال‌های 1397 و 1398 مشخص نشده و با وجود نامه‌نگاری‌های اتاق بانک مرکزی این فهرست را در اختیار ما قرار نداده است. از طرف دیگر بخشی از این عدد به تعدیل پایه ارزش‌های سال 1397 مربوط است که در همان سال با نرخ 20 درصد مورد موافقت بانک مرکزی و بخش خصوصی قرار دارد.

  کاشفی ادامه داد: از این عدد یک میلیارد و 200 میلیون دلار نیز مربوط به عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات است که به اشتباه آن را با وجود آنکه جزو ورود موقت به حساب می‌آید به عنوان بدهی صادراتی در نظر می‌گیرند. در کنار آن اختلاف حساب، بخشنامه سازمان توسعه تجارت و برخی دیگر از اشکالات محاسباتی نیز عاملی است تا عدد ارز بازنگشته بزرگتر از واقعیت به نظر برسد.

  عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان این‌که با در نظر گرفتن تمام شرایط عدد ارز بازنگشته به کشور از محل صادرات 8.7 میلیارد دلار است، اظهار کرد: از این عدد تنها 2.5 میلیارد دلار مربوط به بخش خصوصی واقعی است. ما انتظار داریم بانک مرکزی مسائلی مانند تحریم‌ها، هزینه حمل و نقل و تعلیق بودن کارت بازرگانی تعدادی از صادرکنندگان را در نظر بگیرد و براین اساس برنامه‌های خود را اجرایی کنند.

  در ادامه‌ این نشست اتاق بازرگانی 13 پیشنهاد ارزی خود را ارائه کرد که تمدید مهلت رفع تعهدات ارزی تا پایان مهرماه سال 1399 یکی از اصلی‌ترین محورهای آن بود.

  برچسب ها