عصر خودرو

رشد اقتصادی کره جنوبی منفی شد

عصر بازار- در سه ماهه نخست امسال رشد اقتصادی کره جنوبی به منفی ۱.۳ درصد رسید.

رشد اقتصادی کره جنوبی منفی شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از  ایسنا، کاهش شتاب رشد بخش خدمات و افت محسوس رشد بخش ساخت وساز باعث شد تا اقتصاد کره جنوبی در سه ماهه نخست سال 1.3 درصد کوچک‌شود. این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه پایانی سال قبل این کشور 2.6 درصد کاهش پیدا کرده است.

  طی این مدت رشد بخش تولید از 1.8 درصد سه ماهه چهارم به منفی یک درصد در سه ماهه نخست رسیده است و رشد بخش خدمات از 1.3 درصد قبلی به منفی 2.4 درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر رشد مخارج مصرفی نیز از 1.1 درصد در سه ماهه قبل به منفی 1.2 درصد در سه ماهه نخست سال کاهش پیدا کرده است.

  یکی دیگر از عوامل کاهش محسوس رشد اقتصادی کره جنوبی در این مدت کاهش رشد بخش ساخت و ساز بوده است. دولت کره به منظور تقویت رشد این کشور تصمیم گرفته بود یک بسته محرک 16 میلیارد دلاری را در نظر بگیرد. با این حال رشد مخارج دولت از 0.7 درصد دوره قبل به 1.4 درصد افزایش پیدا کرده است.

  همچنین با کند شدن رشد اقتصادی انگیزه سرمایه گذاران خارجی برای انجام پروژه های  جدید نیز کاهش یافته و رشد بخش سرمایه گذاری خارجی به رقم ناامیدکننده منفی 6 درصد کاهش پیدا کرده است.

  طبق اعلام مرکز آمار کره جنوبی، رشد اقتصادی این کشور در دوازده ماه منتهی به مارس 1.4 درصد اندازه‌گیری شده است. متوسط رشد اقتصادی کره جنوبی در بازه زمانی 1960 تا 2019 معادل 1.78 درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به رشد 7.8 درصدی سه ماهه پایانی سال 1970 و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به رشد منفی 7 درصدی سه ماهه نخست سال 1998 بوده است.

  برچسب ها