عصر خودرو

کدام واردکنندگان از بررسی سابقه معاف شدند؟

عصر بازار- سعید عباسپور، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌ای مواردی را که از بررسی و کنترل سابقه معاف هستند عنوان کرده است.

کدام واردکنندگان از بررسی سابقه معاف شدند؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، طبق اعلام دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) درباره فرایند ثبت سفارش واردات کالاهای گروه 2 اولویت ارزی، متقاضیان فاقد سابقه واردات تا سقف 500 هزار دلار در حیطه سه رشته فعالیت خود، ‌دستگاه‌های اجرایی و پیمانکاران طرف قرارداد با دستگاه‌های اجرایی پس از تایید دفتر تخصصی ذیربط، واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای محصولات تولید شده آنها که دارای جدول ارزش افزوده باشد، کالاهای موجود در گمرک (قبض انبار) که ارز آنها تامین شده باشد و کالاهای اولویت دار (فهرست بسته تشویقی) در صورت تامین ارز از محل صادرات از بررسی و کنترل سابقه معاف هستند.

  همچنین بر اساس این نامه واردات موبایل، انواع کاغذ چاپ، تحریر، LWC و باطله، مقطوعات چوبی، لاستیک سواری، لوازم و قطعات یدکی خودرو و لوازم خانگی طبق ردیف تعرفه‌های اعلامی، از بررسی و کنترل سابقه معاف هستند.

  البته واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذیربط نیز صرفا برای تامین نیاز تولیدی خود با تشخیص رئیس سازمان، از بررسی و کنترل سابقه معاف هستند و خارج از نیاز واحد تولیدی خود، ملاک عمل میانگین سابقه واردات سال های 1397 و 1398، مطابق با دو رشته فعالیت اولویت دوم و سوم کارت بازرگانی خواهد بود. ملاک عمل واردات برای واحدهای بازرگانی تا سقف میانگین واردات سال‌های 1397 و 1398 (دو سال اخیر) خواهد بود.

  از طرف دیگر در صورت تغییر تعرفه یک کالای مشخص طی سال‌های مختلف سابقه واردات تعرفه‌های قبلی با ارائه نامه از دفتر تعیین تعرفه گمرک ج. ا.ایران مبنی بر یکسان بودن کالا برای تعرفه جدید قابل محاسبه است. همچنین سابقه ذیل تعرفه شش رقمی برای تمامی موارد فوق ملاک بررسی خواهد بود و سایر مفاد مصوبات قبلی کمیته راهبری، کماکان به قوت خود باقی است.

  البته برخی از این مصوبات قبلا هم اجرا شده اما برای مدتی اجرای آن‌ها متوقف شده بود که حالا مجددا از سر گرفته شده است.

  برچسب ها