عصر خودرو

وعده کمک ۱۶۰ میلیارد دلاری بانک جهانی به کشورها در مقابله با کرونا

عصر بازار- بانک جهانی از کمک فوری برای مبارزه با کرونا خبر داد و افزود: تا ۱۵ ماه آینده ۱۶۰ میلیارد دلار جهت حمایت از اقشار ضعیف و آسیب پذیر کشورهای کم درآمد، مشاغل و بهبود وضعیت اقتصادی ارسال می‌کند.

وعده کمک ۱۶۰ میلیارد دلاری بانک جهانی به کشورها در مقابله با کرونا
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایبِنا، بانک جهانی در گزارشی در وبسایت رسمی خود نوشت: بسیاری از کشورهای کم درآمد یا متوسط دنیا هنوز در مراحل اولیه بیماری همه گیر COVID-19 هستند اما تاثیر آن در حال حاضر احساس می شود. سیستم های بهداشتی و درمانی در اتیوپی و یمن متلاشی شده اند. در کشورهایی مانند هائیتی و مغولستان به کادر پزشکی بیشتری احتیاج دارند.

  میلیون ها کودک نمی توانند در پاکستان به مدرسه بروند و برای یادگیری از راه دور به راه حل نیاز دارند. خطرات ناشی از بیماری ویروس کرونا مخصوصاً برای میلیون ها انسان که در فقر زندگی می کنند بسیار زیاد است.

  بانک جهانی نیز به سرعت در حال اقدام است تا حمایت خود را افزایش دهد در حالی که کشورها با بحران COVID-19 و طیف گسترده ای از عواقب آن از جمله خطر رکود جهانی روبرو هستند. با تصویب روز گذشته (پنج‌شنبه) هیات مدیره گروه بانک جهانی، این بانک بلافاصله از طریق عملیات بانکی در سراسر جهان پشتیبانی اضطراری خود را آغاز کرد.

  بر اساس اعلام بانک جهانی، این کمک فوری به دولت ها و شرکت ها فقط قدم اول یک تلاش گسترده است. با توجه به چالش های بی سابقه ای که COVID-19 به وجود می آورد، بانک جهانی پیش بینی می کند تا 15 ماه آینده 160 میلیارد دلار برای کمک به کشورها جهت حمایت از اقشار ضعیف و آسیب پذیر و همچنین حمایت از مشاغل و بهبود وضعیت اقتصادی این کشورها ارسال خواهد کرد.

  دیوید مالپاس، رییس بانک جهانی با تأکید بر نقش اساسی که موسسات گروه بانک جهانی می توانند بازی کنند، خاطرنشان کرد: به احتمال زیاد فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورها سخت ترین ضربه را از شیوع بیماری خواهند دید.

  وی تاکید کرد: گروه بانک جهانی برای کاهش شیوع COVID-19 اقدامات گسترده و سریع را انجام می دهد و ما در حال حاضر عملیات پاسخگویی بهداشتی در بیش از 65 کشور جهان داریم. بر اساس این گزارش، مفاد ویژه ای برای تامین سریع اعتبار گروه اول از پروژه های بانک جهانی به میزان 1.9 میلیارد دلار در 25 کشور به تصویب رسیده است. تیم های بانکی همچنین در تلاش هستند تا سریعاً 1.7 میلیارد دلار دیگر از پروژه های موجود را برای پاسخ سریع به این بیماری همه گیر استفاده کنند.

  مالپاس در جمع خبرنگاران گفت که اطمینان دارد بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در تلاش مشترکشان برای متقاعد کردن وام دهندگان رسمی دوجانبه به منظور تعلیق بازپرداخت بدهی کشورهای فقیر برای 14 ماه، پیشرفت زیادی خواهند کرد.

  وی ابراز اطمینان کرد که تقریبا تمامی اعضای جی20 متشکل از اقتصادهای بزرگ جهان، از چنین اقدامی حمایت خواهند کرد. وی تاکید کرد: دلیل اینکه در این مسیر گام برداشته ایم این است که معتقدیم این کار شدنی است و می توان انجام آن را از طریق وام دهندگان رسمی دوجانبه تسریع کرد.

  مالپاس گفت که وی و «کریستالینا جورجیوا» رییس صندوق بین المللی پول در جریان نشست های مجازی که در اواسط آوریل برگزار خواهد شد، سعی خواهند کرد تا حمایت کشورها را از این پیشنهاد جلب کنند.

  هند سومین اقتصاد بزرگ آسیا، با دریافت یک میلیارد دلار کمک مالی بیشترین سهم را از بودجه اولیه خواهد داشت. بودجه تصویب شده توسط بانک جهانی علاوه بر این، کمک 200 میلیون دلاری به پاکستان، 129 میلیون دلاری به سری لانکا، 100 میلیون دلاری به افغانستان و 82.6 میلیون دلاری به اتیوپی را شامل می شود.

  این نهاد در ادامه اعلام کرد که به منظور کمک به زنجیره تامین که به طور گسترده دچار اختلال شده است، از طریق تسریع ارسال تجهیزات پزشکی مورد نیاز از چین و سایر تولیدکنندگان به کشورهای نیازمند کمک خواهد کرد.

  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۵۷
    • بازار امروز ۲۵۶
    • بازار امروز ۲۵۵
    • بازار امروز ۲۵۴
    • بازار امروز۲۵۳
    • بازار امروز ۲۵۲
    • بازار امروز ۲۵۱
    • بازار امروز ۲۵۰
    • بازار امروز ۲۴۹
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو