عصر خودرو

بدترین هفته برای بورس های جهان از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸

عصر بازار- در حالی که سرمایه گذاران به دلیل ترس از همه گیری ویروس کرونا و تضعیف اقتصاد جهانی از دارایی های پرریسک روی گردان شده اند، ارزش سهام در بازارهای مالی جهان در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ قرار دارد.

بدترین هفته برای بورس های جهان از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، در حالی که سرمایه گذاران به دلیل ترس از همه گیری ویروس کرونا و تضعیف اقتصاد جهانی از دارایی های پرریسک روی گردان شده اند، ارزش سهام در بازارهای مالی جهان در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی از زمان بحران مالی سال 2008 قرار دارد.

  پس از افت شدید شاخص های بورس وال استریت در روز پنجشنبه، بازارهای مالی چین، ژاپن و کره جنوبی روز جمعه را افت شدید آغاز کردند.

  تشدید تهدید ویروس کرونا این گمانه زنی را در میان سرمایه گذاران برانگیخته که فدرال رزرو آمریکا ممکن است تا ماه آینده میلادی به منظور تقویت رشد اقتصادی اقدام به کاهش نرخ بهره کند.

  توموآکی شیشیدو، اقتصاددان موسسه نامورای ژاپن گفت: «برای ارزیابی تاثیر ویروس کرونا دیگر حتی لازم نیست منتظر انتشار آمارهای اقتصادی باشیم. میزان فروش بلیط شرکت های هواپیمایی و میزان رزرو هتل ها حدود 50 درصد کاهش یافته است.»

  وی افزود: «می توان گفت تاثیر ویروس کرونا بسیار بیشتر از جنگ تجاری آمریکا و چین خواهد بود. بنابراین دلیلی ندارد که فدرال رزرو ماه آینده دست روی دست بگذارد و کاری نکند.»

  شاخص جهانی ام اس سی آی پس از افت 3.3 درصدی در روز پنجشنبه امروز نیز افت 0.3 درصدی داشت. از ابتدای هفته جاری تاکنون ارزش این شاخص جهانی 9.2 درصد کاهش داشته و در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی از زمان سقوط 9.8 درصدی نوامبر 2008 قرار دارد.

  شاخص های بورس وال استریت نیز دیروز شاهد کاهش بود به نحوی که شاخص اس ان پی 500 بیشترین افت از اوت 2011 یعنی سقوط 4.42 درصدی را تجربه کرد. ارزش شاخص اس اند پی 500 از روز 19 فوریه تاکنون 12 درصد افت داشته است. شاخص صنعتی داوجونز هم 1190.95 واحد افت کرده که بیشترین افت در تاریخ این شاصخ بوده است.

  شاخص نوسان سی بی او ای که اغلب از آن به عنوان شاخص ترس یاد می شود روز پنجشنبه به 39.16 رسید که بالاترین رقم در طی 2 سال گذشته است. این شاخص در طی ماه های اخیر بین 11 و 20 در نوسان بوده است.

  تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفته، ویروس کرونا که در حال شیوع در اقتصادهای توسعه یافته ای نظیر آلمان و فرانسه است ممکن است به یک بیماری همه گیر تبدیل شود.

  برچسب ها