عصر خودرو

ثبت یک رکورد جدید برای سقوط قیمت نفت

عصر بازار- قیمت نفت با گسترش سریع ویروس کرونا و نگرانیها از کندی رشد اقتصادی، در معاملات روز جمعه به پایین‌ترین حد خود در بیش از یک سال گذشته رسید و در مسیر ثبت بزرگترین کاهش هفتگی در بیش از چهار سال اخیر قرار گرفت.

ثبت یک رکورد جدید برای سقوط قیمت نفت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار و 37 سنت معادل 2.7 درصد کاهش یافت و به 50 دلار و 36 سنت در هر بشکه رسید که پایین‌ترین قیمت در 14 ماه گذشته بود. قیمت نفت برنت که روز دوشنبه حدود دو درصد سقوط کرد، از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود 13 درصد کاهش نشان می دهد که بزرگترین کاهش هفتگی از اواسط ژانویه سال 2016 است.

  بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت یک دلار و 33 سنت معادل 2.8 درصد کاهش یافت و به 45 دلار و 76 سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت آمریکا از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود 14 درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش هفتگی از ماه مه سال 2011 به این طرف است.

  سرمایه گذاران به شدت نگران هستند که این اپیدمی همه گیر شود زیرا این ویروس از مرکز شیوع خود در چین به 46 کشور دیگر رسیده است. موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در اقصی نقاط جهان از آمار چین بالاتر رفته است. تاکنون بیش از 2700 نفر در چین بر اثر ابتلا به بیماری کووید 19 جان باخته‌اند و 57 مرگ هم در کشورهای دیگر به ثبت رسیده است.

  به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "اکسی کورپ"، قیمتهای نفت به اخبار پیرامون شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان واکنش نشان داده و دچار ریزش شده است.

  جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA نیز در این باره گفت: نفت برنت در پایین 50 دلار در هر بشکه یک سناریوی وحشتناک برای اوپک خواهد بود و ممکن است باعث شود این گروه در نشست آتی خود نوعی واکنش نشان دهد.

  بازارهای نفت نسبت به کاهش بیشتر تولید از سوی اعضای اوپک و متحدانشان شامل روسیه امیدوارند.

  این گروه که به اوپک پلاس معروف است در حال حاضر یک پیمان کاهش تولید را اجرا می‌کند و قرار است در روزهای پنجم و ششم مارس در وین برای بازنگری سیاست تولید خود دیدار کند.

  بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی که به مذاکره با روسیه در خصوص سیاست تولید نفت ادامه می‌دهد، در مارس به دلیل تقاضای کمتر، میزان عرضه نفت به چین را حداقل 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز ۲۲۳
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۱۷ روز پیش
  آرشیو