برنجعصر خودرو

گزارشی از عملکرد بورس های مشتقه جهان در سال ٢۰١٩؛

آسیا و اوقیانوسیه بر بام بورس های کالایی دنیا

عصر بازار- طبق آخرین گزارش انجمن صنعت آتی (FIA)، بورس های مشتقه در سراسر جهان سال ۲۰۱۹ را با ۱۴ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۸ به پایان رساندند. طبق این گزارش که حاصل جمع آوری داده های آماری ۸۰ بورس مشتقه است طی سال ۲۰۱۹ قریب به ۳۴.۴ میلیارد قرارداد مشتقه در حوزه دارایی های مالی و کالا در بورس ها معامله شده است. از نظر سهم معاملات در آمار جهانی، بورس های آسیا و اوقیانوسیه بیش از ۴۲ درصد کل معاملات مشتقه جهان را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص دادند.

آسیا و اوقیانوسیه بر بام بورس های کالایی دنیا
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از کالاخبر، در این میان، قراردادهای آتی با 12 درصد رشد 19.24 میلیارد و قراردادهای اختیار معامله با  16درصد رشد 15.2 میلیارد قرارداد را به خود اختصاص دادند. بر همین اساس، بورس های آسیا و اوقیانوسیه با 29 درصد رشد و 14.4 میلیارد قرارداد سریع ترین رشد را تجربه کردند. این درحالی است که بورس های آمریکای لاتین با رشد اعجاب آور 47 درصدی 4 میلیارد از حجم قراردادها را به خود اختصاص دادند. اما در آمریکای شمالی، بورس ها با رشد منفی مواجه شدند و حجم معاملات بورس های مشتقه این ناحیه که نام های بزرگی همچون بورس شیکاگو در آن قرار دارند با 2.8 درصد افت به 10 میلیارد قرارداد کاهش یافت. از سوی دیگر بورس های اروپایی نیز با افت روند صعودی خود در سال های اخیر مواجه شدند و با 4.4 درصد نزول نسبت به سال 2018 تنها 5 میلیارد قرارداد را جابجا کردند.

  از نظر سهم معاملات در آمار جهانی اما بورس های آسیا و اوقیانوسیه بیش از 42 درصد کل معاملات مشتقه جهان را در سال 2019 به خود اختصاص دادند و ناحیه آمریکای شمالی با 30 درصد در مقام دوم قرار گرفت و اروپا با 14.6 درصد به جایگاه سوم رضایت داد.

  در معاملات آپشن هم آسیا و اوقیانوسیه با 47 درصد رشد و ثبت رکورد 6.8 میلیارد قرارداد گوی سبقت را از رقبای خود ربود اما بورس های آمریکای شمالی با افت 3.7 درصدی حجم معاملات و ثبت 6 میلیارد قرارداد جایگاه خود را به آسیا واگذار و در جایگاه دوم قرار گرفت.

  سال 2019 از حیث تعداد موقعیت های معاملاتی باز (OI) نیز یکی از سال های استثنایی در صنعت آتی بود و این متغییر مهم با رشد 9 درصدی به 900 میلیون قرارداد باز بالغ گردید. در این میان بورس های آمریکای شمالی با 453 میلیون قرارداد باز 55 درصد کل موقعیت های تعهدی جهانی را به خود اختصاص دادند و در جایگاه نخست قرار گرفتند. بورس های اروپایی نیز با 3.7 درصد رشد در تعداد موقعیت های باز به رقم 220 میلیون قرارداد رسیدند و با 25 درصد از کل موقعیت های باز در جهان در جایگاه دوم قرار گرفتند. اما بورس های آسیا و اوقیانوسیه با 79.5 میلیون قرارداد و رشد  17.2 درصد تنها 8.8 درصد از میزان موقعیت های باز در کل بورس های مشتقه جهان را به خود تخصیص دادند و در مکان سوم قرار گرفتند.

  اما از منظر معاملات مشتقه کالایی، در گروه محصولات انرژی اعم از نفت خام، فرآورده، گاز طبیعی و برق حجم قراردادهای آتی و اختیار با 13.6 درصد رشد به 2.54 میلیارد قرارداد رسیدند. در حوزه محصولات کشاورزی این رقم با رشد 18.8 درصدی به 1.77 میلیارد قرارداد رسید که عمدتا به واسطه افزایش معاملات بورس های کالایی چین محقق شد. اما در حوزه معاملات مشتقه گروه فلزات حجم معاملات به منفی 5.5 درصدی موجب افت حجم معاملات به 1.44 میلیارد قرارداد شد. اما در گروه فلزات گرانبها رشد بسیار قابل ملاحظه 83 درصدی معاملات مشتقه حجم قرارداد 582 میلیونی و یک سال معاملاتی استثنایی و موفق را برای دارایی های پایه در این گروه رقم زد.

  بر اساس این گزارش، جایگاه و رده بندی بورس های مشتقه جهان در سال 2019 به شرح ذیل است:

  1- بورس سهام هند National stock Exchange of India با رشد 58 درصدی حجم معاملات و مبادله 6 میلیارد قرارداد

  2- بورس شیکاگو CME Group با عدم تغییر نسبت به سال گذشته و معامله 4.83 میلیارد قرارداد در جایگاه دوم

  3- بورس برزیل B3 با 58 درصد رشد و حجم معاملات 3.88 میلیارد قرارداد در جایگاه سوم

  4- بورس بین قاره ایی با 9 درصد افت حجم معاملات و مبادله 2.26 میلیارد قرارداد در جایگاه چهارم

  5- بورس یورکس آلمان Eurex با 1.96 میلیارد قرارداد در جایگاه پنجم

  برچسب ها