برنجعصر خودرو

اقتصاد چین در ۳ ماهه دوم ۲۰۲۰ زیان کرونا را جبران می‌کند

عصر بازار- یک نظرسنجی از اقتصاددانان نشان می دهد که نرخ رشد اقتصادی چین در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به پایین ترین رقم خود از زمان بحران مالی خواهد رسید، اما اگر شیوع ویروس مهار شود، این کندی رشد کوتاه مدت خواهد بود.

اقتصاد چین در ۳ ماهه دوم ۲۰۲۰ زیان کرونا را جبران می‌کند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان نشان می دهد که نرخ رشد اقتصادی چین در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به پایین ترین رقم خود از زمان بحران مالی خواهد رسید، اما اگر شیوع ویروس مهار شود، این کندی رشد کوتاه مدت خواهد بود.

    نظرسنجی انجام شده از 40 اقتصاددان مستقر در چین، هنگ کنگ، سنگاپور، اروپا و آمریکا نشان می دهد که رشد اقتصادی چین در سه ماهه نخست امسال با 1.5 درصد کاهش نسبت به سه ماهه پایانی سال گذشته به 4.5 درصد خواهد رسید. بر این اساس پیش بینی شده که رشد اقتصادی سالانه چین در سال 2020 از 6.1 درصد سال گذشته به 5.5 درصد کاهش یابد و پایین ترین نرخ رشد اقتصادی این کشور دست کم از سال 1990 میلادی تاکنون را رقم بزند.

    اما به گفته اقتصاددانان روند ترمیم اقتصادی چین از سه ماهه دوم سال آغاز خواهد شد و انتظار می رود نرخ رشد اقتصادی این کشور در این بازه زمانی به 5.7 درصد برسد. ویروس کرونا که ابتدا در شهر ووهان چین شیوع یافت تاکنون جان نزدیک به 1500 نفر را در چین گرفته است. این در حالی است که شمار کشته های شیوع ویروس مرگبار سارس در سال های 2002 و 2003 تنها 774 نفر بود.

    فریا بیمیش، تحلیلگر موسسه پانتئون در لندن گفت: «کسی نمی داند که تلاش های چین برای مهار ویروس کرونا چه میزان به رشد اقتصادی این کشور لطمه خواهد زد و با توجه به غیرشفاف بودن آمارها، احتمالا هیچگاه این رقم مشخص نخواهد شد. اما برآورد ما این است که رشد اقتصادی واقعی چین از 4 درصد در سه ماهه پایانی سال گذشته به زیر 2 درصد خواهد رسید.»

    برچسب ها