عصر خودرو

امضای بیش از ۲۰ قرارداد و تفاهم نامه در رویداد حمایت از ساخت داخل

عصر بازار- مدیر تولید هلدینگ خلیج فارس گفت: تاکنون توافق امضای ۲۰ قرارداد و تفاهم نامه در زمینه ساخت داخل در بخش کاتالیست‌ها، تجهیزات و امورفنی و مهندسی صورت گرفته که این قرارداد و تفاهم نامه‌ها در نمایشگاه حمایت از ساخت داخل به امضا می‌رسد.

امضای بیش از ۲۰ قرارداد و تفاهم نامه در رویداد حمایت از ساخت داخل
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از فارس، محمدرضا سلیمان‌زاده مدیر تولید هلدینگ خلیج فارس با اعلام توافق امضای 20 تفاهم‌نامه در زمینه ساخت داخل گفت: قراردادهای ساخت داخل که بین سازندگان و هلدینگ خلیج فارس منعقد می‌شود قراردادهایی از نوع همکاری صددرصد استفاده از توان و امکانات ساخت داخل است. این قراردادها در زمینه ساخت داخل در بخش کاتالیست‌ها، تجهیزات و امور فنی و مهندسی صورت گرفته که قرار است این قرارداد و تفاهم نامه‌ها در نمایشگاه حمایت از ساخت داخل به امضا برسد.

  وی با اشاره به ضرورت رفع موانع تولید و حمایت از ساخت داخل بیان کرد: در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس برای تقویت و حمایت از ساخت داخل، جلسات مختلفی بین مدیران هلدینگ برگزار شده است و در این راستا اصلاحاتی درآیین‌نامه‌ها برای کمک به داخلی‌سازی صورت گرفته و کاهش قوانین و مقررات برای همکاری بیشتر با سازندگان داخلی برقرار شده است؛ به طوری که امروز بسیاری از شرکت‌های داخلی توانستند در زمینه ساخت کاتالیست و یا توربین و تجهیزات خاص، نیاز شرکت‌های پتروشیمی را برآورده کنند.

  سلیمان‌زاده ادامه داد: در فاصله زمانی اندک و با وجود فشارهای بین‌المللی و تحریم‌ها، سازندگان داخل توانستند در تولید کاتالیست‌ها پیش قدم شوند و حتی کاتالیست‌هایی که بومی نشده بودند را در داخل تولید کنند. 

  * بیش از 70 درصد کاتالیست‌ها، توربین و کمپرسورهای موردنیاز داخلی‌سازی شده است

  مدیر تولید هلدینگ خلیج فارس با اعلام این خبر که ساخت برخی تجهیزات در داخل کشور 100 درصد داخلی‌سازی شده است و با ارائه آمار درباره میزان تولید کاتالیست‌ها در داخل کشور گفت: ما به هیچ وجه نگران تولید تجهیزات با دانش و فناوری سازندگان داخلی نیستیم به طوری که هم اکنون بیش از 70 درصد کاتالیست‌ها، توربین و کمپرسورها (ماشین آلات حساس) در کل مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس داخلی‌سازی شده است و طراحی واحدهای پتروشیمی  (detail engineering ) صددرصد در داخل کشور صورت می‌گیرد. بنابراین نسبت کل داخلی‌سازی و نیاز صنعت پتروشیمی، 90 درصد برآورد می‌شود.

  وی تصریح کرد: بر اساس همین پتانسیل‌ها و همچنین عزم شرکت ‏صنایع پتروشیمی خلیج فارس بر حمایت و بهره گیری حداکثری از توان داخلی در زمینه‌های مشاوره، مهندسی، تولید محصولات ‏و خدمات، خریداری حداکثری محصولات ایرانی در راستای حمایت از تولید کنندگان داخلی، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش ‏بنیان، توجه به تقویت زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی و ضرورت ارتباط تنگاتنگ بین ارکان و شرکت‌های تابعه هلدینگ با ‏ارائه‌دهندگان خدمات و تولیدکنندگان محصولات مرتبط، بیش از پیش احساس می‌شود.‏

  سلیمان‌زاده به رویداد پیش رو و همکاری شرکت‌های پتروشیمی با سازندگان داخلی اشاره کرد و ضمن تقدیر از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به واسطه نقش محوری در برگزاری این نمایشگاه، بادعوت از تمام شرکت‌های توانمند در زمینه ساخت داخل برای حضور در نمایشگاه و شرکت در پنل‌های تخصصی، گفت: رویداد حمایت از ساخت داخل برای ایجاد ارتباط و همکاری متقابل در نظر دارد با برگزاری نشست‌های تخصصی موضوعات مختلف فنی و مهندسی را معرفی و به بحث بگذارد که در نهایت قطعا به همکاری سازنده خواهد رسید.

  نمایشگاه و همایش حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با همکاری معاونت علمی و وفناوری ریاست جمهوری( با تمرکز بر هلدینگ خلیج فارس) ، انجمن سازندگان و تجهیزات صنعت نفت (استصنا)، وسایر دست اندرکاران این حوزه استراتژیک، در تاریخ 27 تا 29 بهمن ماه در جزیره کیش توسط بهاران تدبیر کیش برگزار می شود.

  برچسب ها