عصر خودرو

عضو شورای پول و اعتبار:

تورم سال آینده کاهشی خواهد بود

عصر بازار- یک عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه «تورم سال آینده نسبت به امسال روند کاهشی را طی خواهد کرد»، ابراز امیدواری کرد: این توفیقات اقتصادی به رویداد مبارکی برای مشارکت گسترده مردم تبدیل شود و جفایی که به برخی معتقدین به نظام و انقلاب صورت گرفته نیز با ورود رهبری رفع شود.

تورم سال آینده کاهشی خواهد بود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، محمدرضا تابش اظهار کرد: تورم سال آینده خوشبختانه همانند بودجه در دو سناریوی خوش‌بینانه و بدبینانه متناسب با امکان صادرات نفت پیش‌بینی شده که نسبت به امسال روند کاهشی را طی خواهد کرد و این نشان‌دهنده تعامل مثبت دست‌اندرکاران اقتصاد کشور در مواجهه با تحریم‌هاست.

  نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان این‌که «کم‌اثر کردن تحریم‌های نفس‌گیر آمریکا کاری شبیه معجزه است»، اظهار کرد: از استقامت مردم شریف و موقعیت‌شناسی آنها و مجموعه دست‌اندرکاران اقتصاد کشور، دولت و بانک مرکزی که اجازه ندادند حربه آمریکا در تسلیم ملت ایران اثرگذار شود، خاضعانه سپاسگزارم.

  وی ادامه داد: شهریورماه سال گذشته ترامپ هنگام حضور رییس جمهور کشورمان در سازمان ملل ابراز امیدواری کرده بود که ظرف مدت سه ماه در سایه تحریم‌های اعمال شده، اقتصاد ایران را از هم بپاشاند و شورش‌های خیابانی به وجود آورد ولی مجموعه تمهیدات اندیشیده شده توسط مقام معظم رهبری، ستاد هماهنگی اقتصادی سران قوا، دولت، مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و بانک مرکزی او را از دستیابی به خیالات خام خود ناکام کرد.

  این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نرخ بهره بین‌ بانکی حدود 18.5 درصد، کاهش نرخ اوراق منتشره توسط دولت (از 30 به 21.5 درصد)، تورم انتظاری 18.5 درصد و مهار رشد نقدینگی تا 28 درصد علی‌رغم آنکه در شرایط عادی قابل قبول نیست ولی در شرایط تحریمی نفس‌گیر فعلی کار فوق‌العاده‌ای است. سیاست‌های جدید بانک مرکزی در رابطه با محدودیت نقل و انتقال پول و سایر تدابیر از جمله راه‌اندازی بازار متشکل ارزی موجب شد نرخ ارز به صورت لجام‌گسیخته افزایش نیابد و بعد از یک صعود ناگهانی مجددا روند کاهشی پیدا کند و آرامش در بازار ارز حاکم شود.

  تابش ادامه داد: شروع عملیات گام در روزهای اخیر که می‌تواند بخشی از مشکلات تامین نقدینگی واحدهای کوچک صنعتی را رفع کند نیز از جمله تدابیر قابل تقدیر است.

  این عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به بررسی بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق یادآور شد: نمایندگان با درک شرایط خطیر در بودجه تعامل خوبی را با دولت داشتند و از اعمال تصمیماتی که شاکله بودجه را بهم می‌ریخت و اجرای آن را مختل می‌کرد خودداری کردند که جای سپاسگزاری دارد. البته با توجه به مشکلات موجود در جامعه و مواجهه با دستگاه‌های مسئول و مردم برای رفع این مشکلات تصمیماتی اتخاذ کردند که ان‌شاءالله با تصویب آن در صحن مجلس شورای اسلامی به مرحله‌ اجرا درآید؛ از جمله افزایش وام ازدواج برای هر زوج 50 میلیون تومان، افزایش حداقل حقوق از یک میلیون و 800 به دو میلیون و 800 هزار تومان، پیش‌بینی مبالغی برای یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان و اجرای رتبه‌بندی معلمان.

  این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو یادآور شد: ای کاش بعد از شهادت سردار قاسم سلیمانی موج انسان‌خیز مردم که با حضور موثرشان در مراسم تشییع پیکر آن مجاهد شهید همه کدورت‌ها و کژی‌ها را پاک کرد، تداوم می‌یافت و حوادثی شبیه جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان در مراسم تشییع پیکر آن شهید در کرمان و حادثه بسیار حزن‌انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختگان جگر گوشه‌های ملت ایران در این سانحه خاطر مردم را مکدر نمی‌کرد و احساس امیدواری آنها را به یأس مبدل نمی‌کرد.

  وی ادامه داد: امیدوارم مجموعه این توفیقات اقتصادی که در شرایط حاد تحریمی حاصل شده با تمهید شایسته مقدمات برگزاری انتخابات به رویداد مبارکی برای مشارکت گسترده مردم تبدیل شود و کشور را در عرصه‌ داخلی به وحدت و انسجام برساند و دشمنان را در اجرای نقشه‌های بدخواهانه‌شان ناکام بگذارد.

  این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: به گمانم برای حضور شایستگان از جناح‌ها، گروه‌ها و سلایق مختلف در انتخابات که یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در افزایش مشارکت مردم است و همچنین رفع جفایی که به برخی معتقدین به نظام و انقلاب صورت گرفته، ورود رهبری معظم انقلاب می‌تواند مانند همیشه راه‌گشا باشد.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۹۶
    • بازار امروز ۳۹۵
    • بازار امروز ۳۹۴
    • بازار امروز ۳۹۳
    • بازار امروز ۳۹۲
    • بازار امروز ۳۹۱
    • بازار امروز ۳۹۰
    • بازار امروز ۳۸۹
    • بازار امروز ۳۸۸
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو