عصر خودرو

قیمت نفت تا پنج سال دیگر همین است

عصر بازار- جدیدترین نظرسنجی سالانه رویترز از متخصصان نشان داد که انتظارات بلندمدت درباره قیمت‌های نفت در حدود ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه ثابت مانده است.

قیمت نفت تا پنج سال دیگر همین است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، پیش بینی می‌شود به دلیل عرضه فراوان از سوی صنعت نفت شیل آمریکا و سایر منابع خارج از اوپک، قیمت‌های نفت برای مدت نامعلومی در محدوده فعلی باقی می‌ماند.

  نگرانی‌هایی که تا 10 سال پیش در خصوص دوران پیک عرضه نفت وجود داشت، از میان رفته زیرا اکنون نشانه‌ها حاکی از آن است که هنوز زمان زیادی تا رسیدن به پیک عرضه نفت وجود دارد.

  در نظرسنجی رویترز پیش بینی شده است میانگین قیمت سالانه نفت تا پنج سال دیگر 65 دلار است و از 67 دلار در سال 2020 اندکی رشد کرده و به 69 دلار تا سال 2024 افزایش پیدا می‌کند.

  اکثر پیش بینی کنندگان انتظار دارند که میانگین قیمت هر بشکه نفت تا پنج سال آینده بین 60 تا 75 دلار می‌ماند و عده اندکی انتظار دارند که قیمت‌ها به پایین 50 دلار یا بالای 90 دلار برسد.

  این نتایج بر مبنای پرسشنامه‌هایی بوده که رویترز به بیش از 9000 نفر از متخصصان بازار ارسال کرده و 950 پاسخ در فاصله هشتم تا یازدهم ژانویه دریافت کرده است.

  پیش بینی‌های قیمت بسیار نزدیک به نظرسنجی سال گذشته و سال‌های پیش از آن بوده و در اکثر موارد میانگین قیمت یک یا دو دلار کمتر بوده است.

  در نظرسنجی‌های سالهای پیش انتظارات به بالا رفتن قیمت‌ها متمایل بود اما امسال چنین نشانه‌ای مشاهده نشد.

  اکثر پاسخ دهندگان متقاعد شده‌اند که نفت کافی برای تامین تقاضا در قیمت حدود 65 دلار در هر بشکه در میان مدت وجود خواهد داشت.

  کمتر از پنج درصد انتظار داشتند که قیمت نفت در سال 2024 به 100 دلار یا بیشتر خواهد رسید و در مقابل حدود 16 درصد تصور می‌کردند که قیمت کمتر از 50 دلار خواهد بود که نشانه ضعیف شدن مصرف و اشباع بازار در راستای گذر از سیستم حمل و نقل مبتنی بر نفت است.

  در میان کسانی که در این نظرسنجی شرکت داشتند، 26 درصد مستقیما در تولید نفت و گاز (اکتشاف، حفاری، تولید، پالایش، بازاریابی و خدمات میدان) حضور داشتند. سایرین در بانکداری و فاینانس (19 درصد)، پژوهش(11 درصد)، خدمات حرفه ای (هفت درصد)، صندوقهای پوشش ریسک (هفت درصد)، سایر صنایع انرژی (پنج درصد) و تجارت کالای فیزیکی (پنج درصد) حضور داشتند.

  در نظرسنجی سال گذشته پیش بینی شده بود میانگین قیمت نفت برنت 63 دلار در سال 2019 خواهد بود که تقریبا نزدیک به قیمت فعلی 64 دلار بود.

  در واقع این نظرسنجی از زمان آغازش در سال 2016 صحت بالایی داشته است و تنها استثنا سال 2018 بود که قیمت‌ها اندکی بالاتر از میزان مورد پیش بینی صعود کردند.

  عامل اصلی که باعث شد پیش بینی‌ها درست از آب درنیاید، اقدام آمریکا در تحریم صادرات نفت ایران به همراه سیاست تولید محدود عربستان سعودی و تسریع رشد اقتصاد جهانی بود.

  امسال نظرسنجی شوندگان اطمینان بیشتری نسبت به قیمت‌های نفت در مقایسه با سال‌های گذشته داشتند.

  بر اساس گزارش رویترز، طی 27 ماه گذشته از نوامبر 2017 در 74 درصد از همه روزهای معامله قیمت نفت برنت بین 60 تا 75 دلار بود و تنها در 10 درصد موارد قیمت نهایی پایین این محدوده و در 16 درصد بالای محدوده مذکور بسته شد.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو