برنجعصر خودرو

ادامه ریزش بورس‌ها در اروپا

عصر بازار- شاخص های اروپایی بر خلاف همتایان آسیایی و آمریکایی خود نزولی باقی ماندند.

ادامه ریزش بورس‌ها در اروپا
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰:۰۰

  به  گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر ریسک های مختلفی قرار گرفت. پس از تهدید کره شمالی به خروج کامل از مذاکرات خلع سلاح هسته ای، مقامات آمریکایی از این کشور خواسته اند تا به مذاکرات باز گردد. از طرف دیگر احتمال دعوت رئیس جمهور کره جنوبی از رهبر کره شمالی برای سفر به سئول، امیدواری‌ها به بازگشت آرامش به شبه جزیره کره را تقویت کرده است.

  در حوزه جنگ تجاری نیز معامله گران منتظر معکوس شدن روند هفده ماهه اختلافات بین دو اقتصاد بزرگ جهان هستند. قرار است نخست وزیر چین به زودی راهی واشنگتن شود تا فاز نخست توافق را امضا کند. علاوه بر آن آمریکا با کانادا و مکزیک نیز پیمان جدید تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به " نفتا" را امضا کرده است که این پیمان آزاد تجاری رای موافق کنگره را نیز کسب کرد. از سوی دیگر اما اختلافات تجاری آمریکا با اروپا مجددا شعله ور شده است و پس از جریمه سنگین گوگل در فرانسه و "تحریم پروژه نورد استریم 2" توسط آمریکا که قرار است گاز روسیه را به آلمان برساند، تنش های بین اروپا و آمریکا شدت گرفته است.

  در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته  شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با 0.29 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 28 هزار و 907.05  واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی 500" با 0.7 درصد افزایش تا سطح 3288.13 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با صعود 1.04 درصدی در سطح 9273.97 واحدی بسته شد.

  معامله گران همچنین منتظر مشخص شدن زمان برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنا هستند. پیش‌تر کنگره که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است ترامپ را به دو اتهام سوء استفاده از قدرت و سنگ اندازی در کار کنگره مقصر دانسته است  و نانسی پلوسی، رئیس کنگره از ارسال پرونده استیضاح وی به مجلس سنا در روز های آتی خبر داده است. ترامپ خواهان رسیدگی سریع به پرونده خود شده اما بیشتر سناتورهای دموکرات خواهان به تعویق افتادن جلسه تا زمان دریافت مدارک بیشتر هستند. به نظر نمی رسد که با توجه به اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا، استیضاح ترامپ رای بیاورد.

  استفان اینس، استراتژیست ارشد بازارهای آسیایی در موسسه " اکسی تریدر" گفت: به لطف کاهش تنش های بین آمریکا با چین و ایران، تمایل معامله گران به خرید سهام افزایش یافته است. حتی یک توافق موقت بین چین و آمریکا نیز می‌تواند دست کم در کوتاه مدت خیال معامله گران را راحت کند. فکر نمی‌کنم امسال روابط بین دو طرف به مانند سال قبل پرتنش باشد.

  از سوی دیگر، بورس‌های اروپایی کماکان تحت تاثیر وقایع مربوط به فرانسه و انگلیس قرار دارند. مجلس انگلیس با اکثریت آرا با لایحه توافق دولت این کشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی  و یکم ژانویه موافقت کرده است. بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در توئیتی وعده داده است دولت با افزایش سرمایه گذاریها در زیرساخت‌های این کشور، اقتصادی نیرومندتر را بنا کند. در فرانسه نیز دولت برای راضی کردن اعتصاب‌کنندگان به از سرگیری فعالیت خود وعده داده است لایحه پیشنهادی خود برای اصلاح نظام بازنشستگی را تا حد زیادی تعدیل کند. لایحه جنجالی دولت فرانسه برای اصلاح نظام بازنشستگی باعث رقم خوردن طولانی‌ترین اعتصابات تاریخ معاصر این کشور و استعفای وزیر بازنشستگی این کشور شده است. بانک مرکزی فرانسه هشدار داده است اعتصابات باعث کاهش محسوس رشد اقتصادی این کشور خواهد شد.

  در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 0.39 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 7617.60 واحد بسته شد. شاخص "کک 40" بورس پاریس با ریزش 0.02 درصدی در سطح 6036.14 واحد بسته شد و شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش 0.24 درصدی و ایستادن در سطح 13 هزار و 451.52  واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 0.31 درصد پایین رفت و به 9543.90 واحد رسید.

  از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد کاملا بهتری داشتند تا جایی که شاخص  "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با صعود 0.73 درصدی تا سطح 24هزار و 25.17 واحدی بالا رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با ریزش 0.34 درصدی به 28 هزار و 855.53 واحد رسید.

  در چین شاخص " شانگ‌های  کامپوزیت " با ریزش 0.22 درصدی در سطح 4194.72  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.85 درصد افزایش و ایستادن در سطح 6962.20  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

  در بازار طلای سیاه روند قیمت‌هاصعودی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با 0.03 درصد افزایش به 58.10دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود 0.12 درصدی به ازای 64.28 دلار در هر بشکه مبادله شد.

  همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با کاهش 0.57 درصدی به 1539.10 دلار رسید. هر اونس نقره با ریزش 1.31 درصدی به ازای 17.76 دلار مبادله شد.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۳۴
    • بازار امروز ۲۳۳
    • بازار امروز ۲۳۲
    • بازار امروز ۲۲۹
    • بازار امروز ۲۲۸
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    آخرین بروزرسانی ۴ ساعت پیش
    آرشیو