برنجعصر خودرو

قیمت فولاد در ۲۰۲۰ به کدام سو می رود؟

عصر بازار- فولاد یکی از پرمصرف‌ترین فلزات در اقتصاد دنیاست و بر مبنای گزارش‌های ارائه‌شده توسط «اتحادیه جهانی آهن و فولاد»، در دنیا تقاضای این فلز در سال ۲۰۱۹ با رشد ۳.۹ درصدی همراه بود. این اتحادیه پیش‌بینی می‌کند تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱.۷ درصد رشد کند البته در حوزه خودرو و ساخت و ساز با کاهش تقاضای مصرف فولاد روبه رو شویم.

قیمت فولاد در ۲۰۲۰ به کدام سو می رود؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از کالاخبر، طبق گزارش منتشرشده توسط اتحادیه آهن و فولاد، در سال 2019 بالغ‌ بر 1775 میلیون تن فولاد در دنیا مصرف شد و انتظار می‌رود میزان تقاضا در سال جاری به مرز 1805.7 میلیون تن برسد. چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده در بازار جهانی و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این کالاست طی سال 2019 میلادی رشد 7.8 درصدی تقاضا را شاهد بود و پیش‌بینی می‌شود، در سال 2020 تقاضای فولاد در این کشور با رشد یک‌درصدی همراه باشد.

    «سعید الرمیثی» عضو هیات رئیسه اتحادیه آهن و فولاد بر این باور است که اصلی‌ترین بازیگر در بازار فولاد دنیا در سال جاری کشور چین خواهد بود. وی معتقد است: در سال جاری تقاضای فولاد در اغلب کشورهای درحال توسعه کاهش پیدا می‌کند که دلیل آن ناامنی‌های اقتصادی و سیاسی در دنیای امروز است. البته تنش‌های ناشی از اختلال در مسیر تجارت آزاد و جنگ تجاری امریکا و چین هم در این عرصه اثرگذار است. همه این تنش‌ها روی میزان سرمایه‌گذاری در دنیا اثر منفی دارد و صنعت فولاد هم از این قاعده مستثنی نیست.

    یکی از صنایع اصلی مصرف‌کننده فولاد، صنعت خودروسازی است که این صنعت در سال 2019 و سال قبل از آن با کاهش تولید همراه بود و حتی آلمان که یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولاد در بازار جهانی بود هم در این سال افت تقاضا را تجربه کرد. علاوه بر این، بررسی‌ها نشان می‌دهد ساخت‌وساز و اجرای پروژه‌های زیرساختی هم در دنیا در وضعیت رکود است و به همین دلیل تقاضای فولاد حداقل در این بخش بسیار پایین خواهد بود.

    اتحادیه آهن و فولاد جهانی در پایان، پیش‌بینی کرده که در نتیجه نزول تقاضای فولاد در سال 2020 در حوزه خودرو و ساخت و ساز، قیمت این ماده اولیه صنعتی در دنیا با کاهش 4 تا 8 درصدی همراه باشد.

    برچسب ها