عصر خودرو

افتتاح فاز دوم "پتروشیمی تخت جمشید"

۵۵ هزار تن به ظرفیت سالانه محصولات پتروشیمی کشور افزوده شد

عصر بازار- معاون علمی و فناوری رییس جمهور در نخستین بخش از سفر یک روزه خود به بندر ماهشهر فاز دوم «پتروشیمی تخت جمشید» را افتتاح کرد تا محصولات «ایران ساخت» این حوزه با اتکا به توانمندی‌های داخل تولید شود.

۵۵ هزار تن به ظرفیت سالانه محصولات پتروشیمی کشور افزوده شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، سورنا ستاری که  صبح امروز به بندر ماهشهر وارد شد، در بخش نخست سفر خود «پتروشیمی تخت جمشید» را افتتاح کرد. تمام مراحل مهندسی، ساخت و نصب این مجموعه با اتکا به توان و دانش فنی بومی انجام شده است و امروز با حضور معاون علمی و فناوری به بهره برداری رسید.

  در فاز دوم این مجموعه واحدهای تولید PBR با دانش فنی بومی با ظرفیت 55 هزار تن در سال، تولید گرید HIPS با دانش فنی بومی با ظرفیت 18 هزار تن در سال، تولید STR با ظرفیت پنج هزار تن در سال و تولید LATEX با دانش فنی بومی با ظرفیت 98 هزار تن در سال  مستقر هستند.

  در این افتتاح، 10 کاتالیست «ایران ساخت» با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور رونمایی شد.

  کاتالیست Revamp لایسنس با استفاده از نیکل به جای فلزات گران‌بها یکی از این تولیدات است که در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌شود. همچنین کاتالیست‌های هم‌رسوبی LTSC و HTSC، متاناسیون و سنتز متانول تولیدشده در یک شرکت دانش‌بنیان در این مجموعه رونمایی خواهد شد. کاتالیست سنتز آمونیاک و کاتالیست ریفرمینگ خشک، کاتالیست فرآیند اتیلن اکساید و کاتالیست‌های زیگلرناتا تولید شرکت‌های دانش‌بنیان وارد چرخه صنعت می‌شود.

  با این اقدام، بخش قابل توجهی از نیازهای صنعت پتروشیمی با اتکا به توانمندی داخل رفع می‌شود.

  در صنعت پتروشیمی 40 گروه کاتالیست به ارزش تقریبی 260 میلیون دلار مورد نیاز است که 16 گروه به ارزش 105 میلیون دلار بومی شده است.

  آغاز تولید بومی کاتالیست‌ها

  معاون علمی و فناوری رییس جمهور از پایلوت تولید 9 کاتالیست با مشارکت شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و هلدینگ HNT بازدید کرد.

  همچنین از قراردادهای واگذاری دانشگاه‌های فنی تولید این کاتالیست‌ها رونمایی شد.

  بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، با این زیگلر ناتا ایزومراسیون، اتیلن اکساید، متانول، رفرمینگ خشک گاز طبیعی،  سنتز متانول، انتقال آب دما بالا و سنتز آمونیاک به تولید می‌رسد.

  برچسب ها