عصر خودرو

روحانی آخر هفته به بانک مرکزی می‌رود

عصر بازار- مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رئیس جمهور روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد.

روحانی آخر هفته به بانک مرکزی می‌رود
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی بناست روز پنج‌شنبه 26 دی ماه با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و وزرای اقتصادی در برج میرداماد برگزار شود.

  بر اساس قانون، مجمع بانک مرکزی باید با نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی یا به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی و به دعوت وزیر اقتصاد تشکیل می‌شود؛ در بند (ج) قانون پولی و بانکی کشور برای مجمع عمومی بانک مرکزی وظایف مهمی نظیر رسیدگی و تصویب ترازنامه بانک مرکزی، رسیدگی و اتخاذ تصمیم نهایی نسبت به گزارش‌های هیات نظار، رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره پیشنهاد تقسیم سود ویژه و انتخاب اعضای هیات نظار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش‌بینی شده است.

  قانون، ریاست مجمع را بر عهده رییس‌جمهور گذاشته و همچنین تعیین شده که وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه و بودجه و دو وزیر به انتخاب هیات دولت در این مجمع عضویت داشته باشند.

  ارکان بانک مرکزی جمهوری  اسلامی ایران عبارت است از مجمع عمومی، شورای پول و اعتبار، هیات عامل، هیات نظارت اندوخته اسکناس و هیات نظار.

  مجمع عمومی بانک مرکزی

  رییس‌جمهور (ریاست مجمع)

  وزیر امور اقتصادی و دارایی

  رییس سازمان برنامه و بودجه کشور

  وزیر صنعت، معدن و تجارت

  یک نفر از وزرا به انتخاب هیات وزیران

  تبصره 1: رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رییس‌جمهور و بعد از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود.

  تبصره 2: قائم مقام بانک مرکزی به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پس از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود.

  وظایف مجمع عمومی:

  رسیدگی و تصویب ترازنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

  رسیدگی و اتخاذ تصمیم نهایی نسبت به گزارش‌های هیات نظارت

  رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره پیشنهاد تقسیم سود ویژه بانک

  انتخاب اعضای هیات نظار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی

  سایر وظایفی که طبق مقررات این قانون به عهده مجمع عمومی گذارده شده‌ است

  برچسب ها