عصر خودرو

تا پایان امسال انجام می شود؛

بهره‌برداری از ۲ میلیارد دلار طرح پتروشیمی

عصر بازار- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از افتتاح فاز دوم یک پتروشیمی در ماهشهر خبر داد و گفت: نزدیک به ۲ میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد.

بهره‌برداری از ۲ میلیارد دلار طرح پتروشیمی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از وزارت نفت، بهزاد محمدی، با اعلام این خبر گفت: فردا (سه‌شنبه، 24 دی‌ماه) فاز دوم یک پتروشیمی در ماهشهر به عنوان بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده ماده اولیه لاستیک (پلی بوتادین رابر) که کاربرد بسیاری در صنایع پایین‌دستی دارد به بهره‌برداری می‌رسد.

  وی با بیان اینکه با بهره‌برداری از فاز دوم این پتروشیمی سالانه 55 هزار تن محصول خاص پلیمری (پی‌بی‌آر) تولید خواهد شد، افزود: این محصول در صنایع تکمیلی پتروشیمی به‌ویژه صنایع تولید تایر و لاستیک دارای کاربردهای متعددی است و کشور را از واردات برخی از انواع (گریدهای) خاص پلیمری بی‌نیاز خواهد کرد.

  معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام اینکه از امروز تا پایان سال 99 به‌طور میانگین هر ماه یک طرح پتروشیمی در کشور به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: در سه ماه باقیمانده از سال 98 افزون بر فاز دوم یک پتروشیمی در ماهشهر، یک طرح متانول نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح پتروشیمی متانول جهان با ظرفیت سالانه 2 میلیون و 300 هزار تن و طرح شیرین‌سازی، جداسازی و تولید متانول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 650 هزار تن به بهره‌برداری می‌رسد.

  محمدی با بیان اینکه نزدیک به 2 میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا پایان سال 98 به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: در جهش دوم صنعت پتروشیمی که بهره‌برداری از طرح‌های آن تا آخر سال 1400 ادامه دارد در مجموع ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور از 66 میلیون تن کنونی به 100 میلیون تن خواهد رسید و درآمد کشور از 17 میلیارد دلار کنونی به 25 میلیارد دلار در سال افزایش خواهد یافت.

  وی با اشاره به جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال 1404 افزود: با تکمیل این گام ظرفیت این صنعت به بیش از 130 میلیون تن خواهد رسید و درآمد کشور 37 میلیارد دلار از محل صادرات محصولات پتروشیمی خواهد بود که عدد قابل توجهی است.

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره تنوع محصولات صنعت پتروشیمی کشور گفت: گسترش دایره محصولات پتروشیمی یکی از برنامه‌هایی است که آن را دنبال می‌کنیم و با پایان جهش سوم صنعت پتروشیمی 16 محصول جدید برای نخستین بار به سبد محصولات پتروشیمی ایران اضافه خواهد شد.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو