عصر خودرو

رییس سازمان برنامه و بودجه:

۴۷۰ هزار نفر به جمعیت شاغل کشور اضافه شد

عصر بازار- رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در پاییز سال ۹۸ در مقایسه با پاییز سال گذشته حدود ۴۷۰ هزار نفر به جمعیت شاغل کشور اضافه شده و این رقم خالص اشتغال است.

۴۷۰ هزار نفر به جمعیت شاغل کشور اضافه شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران در تشریح نشست امروز (سه شنبه 17 دی ماه)  بررسی گزارش عملکرد وزارتخانه‌های مختلف برای رونق تولید، گفت: نشست امروز برای پیگیری چگونگی اجرای مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص تولید و اشتغال بود، به ویژه آنکه سال جاری به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است.

  وی با اشاره به اینکه از منظر مجلس لازم بود تا از نگاه نظارتی مطالبه مقام معظم رهبری که به نوعی راهبرد سال بود ارزیابی شود، ادامه داد: مقام معظم رهبری از تمام بخش‌ها حتی غیردولتی مطالبه کرده اند که در زمینه رونق تولید تلاش کنند.

  عضو کابینه دوازدهم  با تاکید بر اینکه در جلسه امروز علاوه بر اینکه مجلس موضوعات را از نگاه تقنینی مورد بررسی قرار داد، رئیس سازمان برنامه و بودجه به نیابت از دولت که باید برای تحقق تولید و اشتغال برنامه ریزی کند و منابع مالی لازم را در جایگاه بودجه‌ای تعیین نمایند و کنترل بر اجرا داشته باشد نیز در این نشست حضور داشت، عنوان کرد: برای اینکه موضوع تولید و اشتغال اجرایی شود مجموعه‌ای از برنامه‌های که شامل برنامه هایی در زمینه سیاست‌های فعال بازار کار، بخش صنعت، نوسازی بافت‌های فرسوده،حمایت از  شرکت های دانش بنیان و بخش کشاورزی می‌شود در نظر گرفته شده است.

  نوبخت با بیان اینکه در سال جاری برای رونق تولید حدود 54 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، گفت: با هر یک از دستگاه‌های که باید برنامه‌های رونق تولید را اجرا کنند در سازمان برنامه و بودجه موافقتنامه‌ای امضا کرده ایم و 20 درصد از منابع اولیه تخصیص پیدا کرده است و با ارائه گزارش کار منابع بعدی را دریافت می‌کنند.

  وی با اشاره به اینکه سال گذشته با موافقت مقام معظم رهبری بیش از یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی جهت تولید اشتغال اختصاص پیدا کرد و درحال حاضر معادل ریالی آن در خزانه وجود دارد و از این محل 20 درصد اولیه موافقتنامه با دستگاه‌های اجرایی پرداخت شده است، ادامه داد: تنها اقدامی که مشکلات تامین مالی ندارد موضوع تولید اشتغال است.

  عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه در تابستان و پاییز سال جاری در مقایسه با تابستان و پاییز سال گذشته بر اساس آمار ارائه شده توسط مرکز آمار شاهد افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری بوده‌ایم، گفت: نرخ بیکاری در پاییز سال جاری در مقایسه با پاییز سال گذشته کاهش داشته و بیکاری در حد ده و شش دهم درصد است.

  نوبخت با اشاره به اینکه در پاییز سال 98 در مقایسه با پاییز سال گذشته حدود 470 هزار نفر به جمعیت شاغل کشور اضافه شده و این رقم خالص اشتغال است، اضافه کرد: حدود 320 هزار نفر از تعداد بیکاران کشور در پاییز  سال جاری نسبت به پاییز سال گذشته کاهش پیدا کرده.

  وی با تاکید بر اینکه اگر برنامه و نظارت داشته باشیم در شرایط تحریم نیز می‌توانیم فرصت شغلی ایجاد و نرخ بیکاری را کاهش دهیم، عنوان کرد: امیدواریم تا پایان سال جاری برای فصل های آینده نیز بهبود رشد اقتصادی را شاهد باشیم، خوشبختانه در پاییز سال جاری نرخ رشد بخش کشاورزی با توجه به نزولات جوی و برنامه‌های کشت گلخانه‌ای به 7 درصد رسید ضمن اینکه صنعت کشور وضعیت خوبی نداشت.

  نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم آنگونه که مجامع جهانی مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی پیش بینی کرده‌اند در سال 2020 اقتصاد ایران از رکود خارج و با رشد مثبت آن را اعلام کنیم.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو