عصر خودرو

آینده دومین ارز مهم جهان چه می‌شود؟

عصر بازار- بیست و یک سال پیش بود که اروپایی‌ها بر سر استفاده از پولی به توافق رسیدند تا عبارت کشورهای حوزه یورو وارد ادبیات سیاسی جهان شود.حالا هجده سال است بخش عمده‌ای از کشورهای اروپایی یورو را با اقلام مورد نیاز خود معاوضه می‌کنند.

آینده دومین ارز مهم جهان چه می‌شود؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از خبرآنلاین، از زمان توافق بر سر استفاده از پول واحد تا استفاده از این ارز سه سال فاصله بود، اولین روز ژانویه یورو شمع هجده سالگی تولدش را فوت کرد ، دومین ارز قدرتمند جهان حالا روزهای متفاوتی را در پیش دارد، روزهایی که با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و تضعیف این اتحادیه می تواند متفاوت از امروز باشد.  یورو حالا عمده‌ترین رقیب دلار و دمین ارز مهم در جهان تلقی می شود، پولی که به عنوان واحد اصلی پول در 19 کشور از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا کاربرد دارد.

  استفاده از یورو در اول ژانویه سال 2002 به صورت رسمی در فرانسه، آلمان، بلژیک، اسپانیا، پرتغال،اتریش، ایتالیا، ایرلند، لوکزامبورگ، یونان، هلند و فنلاند آغاز شد و سپس به مرور زمان کشورهای استونی، اسلواکی، اسلوونی، قبرس، لتونی، لیتوانی، مالت نیز به این کشورها پیوستند و آن را به عنوان واحد پولی رسمی خود معرفی کردند. البته در این میان مونته نگرو، واتیکان و موناکو علیرغم اینکه عضو اتحادیه اروپا نیز محسوب نمی شوند اما واحد پولی اصلی کشور خود را یورو برگزیده اند.

  بر اساس این گزارش 9 کشور از مجموع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در حوزه پولی و مالی یورو عضو نیستند و هنوز پول ملی خود را به کار می برند. دلیل اصلی این مساله اینجاست که اقتصادهایشان آماده به کارگیری یورو نیست یا اختلافات جدی با بانک مرکزی اروپا دارند یا سیاست های متضادی را پیش می برند. بلغارستان،چک، مجارستان، لهستان، رومانی، سوئد و کرواسی کشورهایی هستند که واحد پول ملی خود را نگاه داشته اند و عضو حوزه مالی یورو نیستند. دانمارک و بریتانیا نیز تصمیم گرفته‌اند در کنار یورو پول ملی خود را به عنوان ارز رسمی و اصلی کشور حفظ کنند که با مساله برگزیت بنظر میرسد بریتانیا سیاست خود را دیگر تغییر نخواهد داد و کما اینکه رسمیت یورو در کشورش را نیز زیر سوال ببرد که این خود چالشی بزرگ برای اتحادیه اروپا و حوزه پولی یورو است.

  یورو که با هدف بهبود اقتصادی کشورهای اروپایی متولد شد اکنون پس از دلار دومین ارز معتبر و بزرگ جهان محسوب می شود.

  آینده یورو چه می‌شود؟

  یورو حالا بر سر دوراهی یک تصمیم است . خروج با توافق انگلستان یا خروج بدون توافق . تحقیقات صورت گرفته از سوی موسسه ملی اقتصاد و جامعه انگلیس نشان می‌دهد که خروج این کشور از اتحادیه اروپا طبق توافق جدید دولت «بوریس جانسون»، 70 میلیارد پوند به اقتصاد این کشور خسارت می‌زند.چگونگی خروج اما بر سرنوشت یورو در آینده تاثیر می‌گذارد ، همان گونه که پوند را تحت تاثیر قرار می دهد. بررسی ها نشان می دهد خروج بی توافق می تواند زمینه ریزش ارزش هر دو ارز یعنی یورو و پوند را فراهم کند اما خروج با توافق ریزش را از آن پوند و تقویت را از آن یورو می کند . این پنین است که در هجده سالگی چشم یورو خیره ب تصمیم انگلستان مانده است.

  جمعیت حوزه یورو چقدر است؟

  یورو تنها واحد پولی رایج در تمام کشورهای منطقه و حوزه پولی و مالی این منطقه است. حدود 330 میلیون شهروند اروپایی در این حوزه زندگی می کنند. استفاده از پول مشترک برای اروپا با هدف هویت بخشی و نزدیکی این کشورها و مردمانش در دستور کار قرار گرفت . به این ترتیب جمعیت حوزه یورو نیازی به تبدیل واحد پولی شان برای سفر به کشورهای یکدیگر ندارند. اعتبار یورو در تمام این کشورها یکسان و برابر است.

  بانک مرکزی اروپا

  یورو کجا منتشر می‌شود؟

  انحصار چاپ و صدور اسکناس های یورو در اختیار بانک مرکزی اروپا [ECB] است که مقر دائمی آن در فرانکفورت آلمان است و همچنین تعیین کننده و مسئول تبیین و ابلاغ تمامی سیاست های پولی منطقه یورو محسوب می شود و تمامی کشور های این حوزه پولی موظف به پذیرش دستورات سیاست های پولی و اقتصادی بانک مرکزی اروپا هستند.

  نماد واحد پولی یورو [€] است که از حرف اپسیلون در الفبای لاتین یونانی الهام گرفته است و به یکای کوچکتری به نام سنت [c] تقسیم می شود که هر واحد آن یک صدم 1 یورو ارزش دارد و تنها به شکل سکه ضرب می شود.

  هر 100 سنت یورو معادل یک یورو است و سنت یورو در سکه های 1 سنتی، 2 سنتی، 5 سنتی، 10 سنتی، 20 سنتی و 50 سنتی توسط بانک مرکزی اروپا ضرب و عرضه می شود.

  یورو نیز هم به شکل سکه و هم در شکل اسکناس های متفاوت ریز و درشت در دسترس است. سکه های 1 یورویی و 2 یورویی تنها سکه های ضرب شده و موجود در بازار هستند. اسکناس‌های یورو شامل 5یورویی، 10 یورویی، 20 یورویی، 50 یورویی، 100 یورویی، 200 یورویی و 500 یورویی هستند. وزن اسکناس­ های یورو نیز از 0.6 گرم ( برای اسکناس های 5 یورویی) تا 1.1 گرم ( برای اسکناس های 200 و 500 یورویی) متغیر و متفاوت هستند. روی هر یک از اسکناس های یورو تصویری از یک شاهکار معماری مربوط به دوره ه­ای خاص در محدوده اروپا چاپ شده است.

  تاریخچه

  نام واحد پولی یورو، از نام اروپا برگرفته شده که به نوعی، این واحد پولی را شاید بتوان جدی ترین نتیجه پایان جنگ جهانی و اتمام جنگ سرد و فروپاشی بلوک شرق در جهان به شمار آورد. با فروپاشی دیوار برلین در سال 1989، تقسیم اروپا به دو قسمت بلوک‌های شرق و غرب پایان یافت.

  نهادی به نام کمیسیون اروپا شکل گرفته بود که ریاست آن را یک فرانسوی به عهده داشت. ژاک دلور، وزیر اقتصاد فرانسه از 1985 تا 1995 بر کرسی ریاست کمیسیون اروپا نشسته بود ایده یکای پول مشترک را برای نخستین بار مطرح کرد. هدف او این بود که هویت اروپایی در بازار تقویت شده و تثبیت قیمت‌ها، رشد اقتصادی و منافع تجاری مشترک برای اعضا فراهم شود. دلور در گزارشی در سال 1989 واحد پولی مشترک را یک هدف پولی مشترک توصیف کرد که تاحدی موجب رهایی کامل از جنبش‌های سرمایه‌داری و ضد سرمایه داری خواهد شد.

  ژاک دلور

  در آن زمان، دولت‌های اروپایی هرکدام یک واحد پول منحصر به فرد داشتند و واحدهای پولی مشترک و مشابه بین چند کشور نیز وجود داشت. اروپا پس از سالها به دنبال یک همبستگی سیاسی و اقتصادی بود که. دولت‌مردان اروپایی در میانه وضعیت بحرانی اقتصادی و سیاسی کشورهای خود و در شرایطی که آلمان آمادگی مناسبی برای اتحاد نشان داد، سعی کردند تا زمینه­‌ های تجاری ایجاد این منطقه متحد را افزایش دهند.

  در اواخر جنگ سرد، جنبش سرمایه‌داری و ایده های نئولیبرالی و فریاد شادی ناشی از پایان کمونیسم اردوگاهی قرن بیستم کل اروپا متاثر کرده بود، به این دلیل تلاش‌های ژاک دلور، در سال 1992 به بار نشست و در روز 7 فوریه 1992 میلادی عهدنامه ای در شهر ماستریخت هلند به امضا رسید. معاهده ماستریخت در سال 1993 بصورت رسمی اجرایی شد و به نوعی این عهد نامه مصوبه ایجاد واحد پولی مشترک و آغاز رسمی اتحاد اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا بود.

  این معاهده و تمایل کلی اروپاییان به اتحاد اقتصادی، باعث شد که کشورهای اروپایی اهداف مشترک برای داد و ستد و توسعه مالی را دنبال کنند. مهم ترین لازمه این اتحاد، یکسان سازی واحد پولی بود که از معاهده ماستریخت به شکل جدی مباحث آن آغاز شد و در سال 2002 شکل عمومی به خود گرفت.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو