عصر خودرو

کاهش نرخ بیکاری ژاپن

عصر بازار- برای نخستین بار در چهار ماه اخیر نرخ بیکاری ژاپن کاهش یافت.

کاهش نرخ بیکاری ژاپن
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، برای نخستین بار در طول چهار ماه اخیر نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان کاهشی شده است به گونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه نوامبر با 0.2 درصد کاهش نسبت به ماه اکتبر به 2.2 درصد رسیده است. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضز حدود یک میلیون و 510 هزار نفر برآورد می شود که 170 هزار نفر کمتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال 2018 بوده است.

  طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در ماه نوامبر 630 هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده اند و 220 هزار نفر نیز اخراج شده اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جستجوی کار بوده اند نیز با 20 هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به 350 هزار نفر رسیده است.

  هم‌چنین طبق اعلام این وزارت خانه ژاپنی، شمار شاغلین تا پایان ماه نوامبر با 530هزار نفر افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 67.62 میلیون نفر رسیده است تا هشتاد و سومین ماه متوالی اشتغال زایی مثبت در این کشور رقم بخورد. هم چنین طبق آمار جداگانه منتشر شده توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، نرخ موجودیت شغلی به 1.57 رسیده است که نشان می دهد به ازای 100 فرد جویای شغل، 157 فرصت شغلی وجود دارد.

  متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی 1953 تا2019 معادل 2.72 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن 2002 با 5.5 درصد  و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر 1968 با یک درصد بوده است.

  به دنبال کمبود نیروی کار و سالمندتر شدن جمعیت، یافتن نیروی مناسب برای بسیاری از شرکت های ژاپنی دشوار شده است. رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه منتهی به سپتامبر به تنها 0.2 درصد رسیده است که یکی از ضعیف‌ترین سطوح رشد ثبت شده دو سال اخیر، سومین اقتصاد بزرگ جهان و 0.1 درصد کمتر از نرخ قبلی پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده است.

  برچسب ها