عصر خودرو

چرا چین تعرفه واردات کالاها را کاهش می‌دهد؟

سیاست پنهان چین تحت پوشش پایان جنگ تجاری

عصر بازار- دولت چین درحالی از کاهش تعرفه واردات بیش از ۸۵۰ کالا از ابتدای سال‌جاری میلادی خبر داده که تنها دلیل این تصمیم پایان جنگ تجاری با آمریکا نیست و پای اهداف پشت‌پرده‌ای نیز در میان است.

سیاست پنهان چین تحت پوشش پایان جنگ تجاری
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایبنا، دولت چین تصمیم گرفته است که از آغاز سال جدید میلادی تعرفه واردات محصولات گوناگون، از جمله گوشت خوک منجمد و قطعات دستگاه‌های الکترونیکی را کاهش ‌دهد. این اقدام تنها به جنگ تجاری چین و آمریکا مربوط نیست بلکه دلایل گوناگونی دارد.

  اوایل دی‌ماه امسال بود که دولت چین اعلام کرد که تصمیم گرفته است در سال 2020 تعرفه‌های واردات بر بیش از 850 کالا را پایین بیاورد. این اقدام برای افزایش واردات کالاهایی صورت می‌گیرد که تولید داخلی آنها کافی نیست.

  خبرگزاری آلمان در این مورد نوشت که کاهش تعرفه واردات به طور مستقیم به جنگ تجاری چین و آمریکا مربوط نیست، بلکه بیشتر در راستای تصمیم دولت چین برای گشایش بیشتر بازار به روی تولیدات خارجی است.

  اقتصاد چین زیر فشار جنگ تجاری با ایالات متحده ضربه خورده و در سال جاری تنها شش درصد رشد داشته است؛ رقمی که در چند دهه گذشته بی‌سابقه بوده است. کارشناسان احتمال می‌دهند که دولت چین رشد اقتصادی خود در سال 2020 را هم کمتر از سال گذشته، یعنی حدود شش درصد اعلام کند.

  چین مصمم است برای احیای اقتصاد خود بازار کشور را بیش از پیش برای واردات نفت و وسایل ارتباطی و برق از طرف بخش خصوصی باز کند. بر اساس اطلاعیه‌ای که دولت منتشر کرده، امکان سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های خصوصی بیشتر می‌شود.

  بر اساس گزارش این خبرگزاری تعرفه‌ها از اول ژانویه کاهش یافته و شامل کالاهای مصرفی، قطعات دستگاه‌های الکترونیکی، داروهای ویژه و گوشت یخ‌زده می‌شوند. چین از یک سال پیش با ویروس تب خوکی آفریقایی دست‌وپنجه نرم می‌کند. این بیماری که برای انسان واگیر نیست، حدود نیمی از جمعیت‌خوک‌های چین را از بین برده است.

  به همین دلیل بهای گوشت خوک در ماه‌های گذشته به دوبرابر رسید و باعث افزایش تورم شد. این روند باعث شده است که بهای گوشت خوک در آلمان هم افزایش یابد. چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف کننده گوشت خوک در جهان به‌شمار می‌رود.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو