برنجعصر خودرو

رئیس کمیته فقهی سازمان بورس:

اوراق خرید دِین کالا ابزاری کارآمد برای تامین مالی است

عصر بازار- رئیس کمیته فقهی سازمان بورس گفت: انتشار اوراق خرید دین کالایی در بورس کالا مورد تصویب کمیته فقهی سازمان بورس قرارگرفته که باعملیاتی شدن آن، ابزاری کارآمد به‌جمع ابزارهای مالی بازارسرمایه برای تامین مالی شرکت‌ها اضافه می‌شود.

اوراق خرید دِین کالا ابزاری کارآمد برای تامین مالی است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه ملاحظات فقهی در خصوص انتشار اوراق خرید دین کالایی نهایی شده و این اوراق بر مبنای قرارداد بیع دین طراحی شده است، گفت: گفت:  فرآیند انتشار این اوراق به این صورت است که بعد از انجام بیع نسیه ای در مجموعه های بورس کالا یا انرژی و اینکه فروشنده از محل این قرارداد نسیه، مالک مطالباتی از خریدار شد، اوراق خرید دین کالایی این امکان را برای فروشنده فراهم می کند که بتواند از محل تنزیل مطالبات خود به پول نقد دسترسی پیدا کند.

  رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: زنجیره ابزارهای مالی بازار سرمایه در حال تکامل است و انتشار اوراق خرید دین کالایی در تامین مالی سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی بسیار کمک کننده خواهد بود.

  سازوکار اوراق خرید دِین کالایی

  در همین رابطه مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران نیز در خصوص سازوکار معاملات اوراق خرید دِین کالایی به خبرنگار تسنیم گفت: اوراق خرید دین اوراقی است که به کمک آن تولیدکننده ها می‌توانند طلبی که دارند را به ورقه بهادار تبدیل کنند و آن را بفروشند.

  جواد فلاح افزود: همواره خریدار به دلیل مشکلات مربوط به تامین سرمایه در گردش به دنبال خرید نسیه مواد اولیه مصرفی خود است. اما در طرف مقابل فروشنده مواد اولیه به دلیل نیاز به سرمایه در گردش، تمایلی به فروش نسیه ندارد زیرا اگر به صورت نسیه کالای خود را بفروشد در تامین سرمایه در گردش خود با مشکل مواجه می شود. اما با این ابزار جدید مالی، فروشنده با انتشار اوراق خرید دِین کالا، پول خود را نقد دریافت می کند و خریدار به صورت نسیه مواد اولیه مصرفی خود را خریده است.

  مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا اظهار داشت: تامین مالی تولید کننده، نقدشوندگی مطالبات، تشویق به افزایش فروش نسیه و عبور صنعت از رکود با جذب سرمایه های عمومی از مزایای اوراق خرید دین کالایی است.

  برچسب ها