عصر خودرو

اقتصاد منطقه یورو در ۲۰۲۰ کند‌تر می‌شود

عصر بازار- اقتصاددان ها عقیده دارند اقتصاد منطقه یورو در ۲۰۲۰ برای سومین سال پیاپی کند می شود. پیش بینی می‌شود بی‌ثباتی سیاسی، درگیری های تجاری و اختلال در صنعت خودرو باعث کند شدن رشد اقتصادی این منطقه شود.

اقتصاد منطقه یورو در ۲۰۲۰ کند‌تر می‌شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، اقتصاددان ها عقیده دارند اقتصاد منطقه یورو در 2020 برای سومین سال پیاپی کند می شود. پیش بینی می‌شود بی‌ثباتی سیاسی، درگیری های تجاری و اختلال در صنعت خودرو باعث کند شدن رشد اقتصادی این منطقه شود.

  بانک مرکزی اروپا انتظار دارد اقتصاد منطقه یورو 1.1 درصد در 2020 رشد داشته باشد که کمتر از 1.2 درصد سال 2019،  1.8 درصد 2018 و 2.4 درصد در 2017 است. ولی 34 اقتصاددانی که فایننشال تایمز از آنها نظرسنجی کرده از این هم بدبین تر هستند و تخمین می زنند میانگین رشد اقتصادی این منطقه در سال آینده میلادی کمتر از یک درصد باشد که آهسته ترین حد طی 7 سال گذشته است.

  پیش بینی این اقتصاددان ها بین صفر در بدبینانه ترین حالت تا 1.5 درصد در خوشبینانه‌ترین حالت قرار دارد.

  کند شدن بیشتر اقتصاد منطقه یورو میتواند بر کریستین لاگارد، رئیس جدید بانک مرکزی اروپا فشار بیاورد تا بیش از این سیاست مالی را تسهیل کند و از دولتهایی که شرایط مالی قدرتمندتری دارند مثل آلمان و هلند بخواهد محرک مالی لازم را ایجاد کنند.

  بانک مرکزی اروپا در ماه سپتامبر با کاهش بیشتر نرخ بهره، موج بزرگی از پول ارزان را وارد اقتصاد کرد و در پاسخ به نشانه‌های رشد کاهنده و تورم، برنامه 2.6 تریلیون یورویی خرید اوراق قرضه را آغاز کرد. ولی با افزایش نگرانی در مورد نتایج منفی این سیاست پولی، اقتصاددان ها می ترسند بانک مرکزی دیگر حربه ای برای مقابله با کند شدن بیشتر رشد اقتصاد نداشته باشد.

  از 34 اقتصاددانی که از آنها نظر سنجی شده، فقط 9 نفر انتظار کاهش بیشتر نرخ بهره را در سال آینده دارند، در حالی که 24 نفر می گویند تغییری اتفاق نمی افتد و یک اقتصاددان انتظار افزایش نرخ بهره را دارد. نیمی از آنها پیش‌بینی می‌کنند بانک مرکزی اروپا برنامه خرید 20 میلیارد یورو اوراق بهادار در ماه را در سال آینده هم اجرایی کند ،در حالی که 10 نفر میگویند این برنامه متوقف می شود و فقط شش نفر انتظار گسترش آن را دارند.

  لاکرزیا ریچلین، استاد اقتصاد در دانشگاه تجارت لندن گفت بزرگترین خطرات برای اقتصاد منطقه یورو مربوط به جنگ تجاری چین و آمریکا و مسئله برگزیت می شود. وی اضافه کرد که خطرات سیاسی در ایتالیا هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

  بانک مرکزی اروپا پیش بینی میکند تورم منطقه یورو در سال جاری میلادی تا 1.2 درصد کاهش یابد که کمتر از 1.8 درصد 2018 خواهد بود. تعداد کمی از اقتصاددان ها ‌بینی می‌کنند تورم در سال آینده میلادی باز هم کاهش پیدا کند. آنها تورم سال 2020 را کمتر از دو درصد پیش بینی شده توسط بانک مرکزی اروپا می دانند.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۲۲۱
  • بازار امروز ۲۲۰
  • بازار امروز ۲۱۹
  • شماره ۲۱۸ بازار امروز
  • شماره ۲۱۷
  • شماره ۲۱۶
  • شماره ۲۱۴
  • شماره ۲۱۳ بازار امروز
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو