برنجعصر خودرو

نظر مستخدمین حسینی درباره لایحه بودجه ۹۹

معافیت مالیاتی را بردارید تا کسری بودجه نداشته باشیم

عصر بازار- معاون وزیر اسبق اقتصادضمن انتقاد از اینکه در بودجه سال آینده به رشد و ثبات اقتصادی چندان توجهی نشده است، تاکید کرد که حذف معافیت‌های مالیاتی بهترین راه برای جبران کسری ۱۰۶ هزار میلیاردی بودجه سال آینده است.

معافیت مالیاتی را بردارید تا کسری بودجه نداشته باشیم
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، حیدر مستخدمین حسینی ضمن تقدیر از دولت برای ارائه‌ بودجه به مجلس در زمان مناسب اظهار کرد: با توجه به این‌که دولت لایحه بودجه را سر وقت به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد، مجلس می‌تواند براساس آیین‌نامه‌ها به لایحه بودجه ورود و اهداف کمی و کیفی آن را بررسی کند. از سوی دیگر کارشناسان اقتصادی نیز فرصت کافی برای بررسی و ارائه نظرات خود دارند تا بودجه متناسب با شرایط کنونی کشور تصویب شود.

  وی با اشاره به بخشنامه بودجه که در مهر سال جاری ارائه شده بود، اظهار کرد: در این بخشنامه رویکرد این بود که برای سال 1399 در بلندمدت رشد اقتصادی و در کوتاه‌مدت ثبات اقتصادی ایجاد شود. از طرف دیگر نظام بودجه‌ریزی اصلاحات ریشه‌ای داشته باشد تا در اقتصاد و عدالت و هزینه‌ها کارا باشد و درآمدزایی پایدار ایجاد شود.

  معاون وزیر اسبق اقتصاد با بیان این‌که در لایحه بودجه 1399 که روز گذشته تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، هیچ کدام از موارد مذکور رعایت نشده است، گفت: لایحه بودجه سال 1399 در کوتاه مدت ثبات ایجاد نخواهد کرد و پیشرفت متوازن و اصلاح ساختار نیز نخواهد داشت. از سوی دیگر دولت شب گذشته اصلاح ساختار را ارائه کرد و سوال این است که چرا این بخش هم‌زمان با لایحه ارائه نشد؟

  وی در ادامه با تاکید بر این‌که بودجه برنامه‌ای برای یک سال مالی است که در آن درآمدها و هزینه‌ها برآورد می‌شود، ادامه داد: لایحه بودجه سال 1399 هدفمند، کارا و اثربخش نیست و حتی هدف کلی بودجه در آن تحقق پیدا نمی‌کند.

  عدم تحقق مالیات و فروش نفت در لایحه بودجه سال 1399

  این کارشناس اقتصادی در مورد اهداف کمی لایحه بودجه سال آینده گفت: در این لایحه بر مالیات از درآمد حاصل از گمرک تاکید زیادی شده است، اما باید توجه داشت که واردات و در نتیجه مالیات از درآمد واردات کاهش پیدا کرده است و در حالی در بخش مالیات از درآمد حاصل از گمرک 195 هزار میلیارد تومان دیده شده که هم کشور با رکود مواجه است و هم تورم 40 تا 45 درصدی داریم؛ بنابراین بودجه‌ای که برای این بخش دیده شده چگونه باید تحقق پیدا کند و بنگاه‌های اقتصادی چگونه باید بتوانند مالیات دهند؟

  مستخدمین حسینی با بیان این‌که در لایحه بودجه سال 1399 فروش یک میلیون بشکه نفت در روز دیده شده است، اظهار کرد: طبق گفته معاون سازمان برنامه و بودجه، میزان صادرات نفت در حال حاضر 300 هزار بشکه در روز است؛ بنابراین چه اتفاقی قرار است رخ دهد که میزان صادرات به یک میلیون بشکه در روز برسد؟! بنابراین این بخش از بودجه هم مانند مالیات تحقق نخواهد یافت.

  وی ادامه داد: در بخشی از لایحه نیز فاینانس 30 میلیارد دلاری به منظور سرمایه‌گذاری در داخل دیده شده است. دولت باید توضیح دهد در شرایط تحریم چه سرمایه‌گذاری صورت گرفته که براساس آن این بخش در لایحه بودجه دیده شده است؟

  معاون وزیر اسبق اقتصاد اضافه کرد: از سوی دیگر هم رییس جمهور و هم رییس سازمان برنامه و بودجه پیش از این اعلام کرده‌اند که بودجه سال 1399 در راستای کمک به معیشت است. این در حالی است که یارانه سه دهک بالای جامعه حذف خواهد شد و فقط 15 درصد به حقوق کارمندان اضافه می‌شود؛ در حالی که میزان تورم 40 تا 45 درصد است. در واقع بودجه سال 1399 قدرت خرید کارکنان و اقشار پایین جامعه را کمتر می‌کند.

  به گفته وی، مجلس شورای اسلامی فرصت رسیدگی به دو سوم بودجه که مربوط به شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات غیرانتفاعی است را ندارد.

  ارز 4200 تومانی، رانتی برای واردکنندگان است

  مستخدمین حسینی در ادامه با اشاره به در نظر گرفتن نرخ ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی گفت: نرخ ارز 4200 تومانی برای وارد کننده‌ها نوعی رانت محسوب می‌شود، زیرا کالاهایی که با این نرخ ارز امسال وارد شدند با همین نرخ در اختیار مردم قرار نگرفته‌اند؛ بنابراین دولت باید پاسخ دهد که چرا برای سال 1399 هم باز ارز 4200 تومانی در نظر گرفته است؟

  او با تاکید بر این‌که لایحه بودجه سال 1399 غیر واقعی است، ادامه داد: مگر این‌که دولت از موضوعی اطلاع داشته باشد که ما از آن بی‌خبریم یا قرار است یک شوک بیرونی مانند یک دیپلماسی که فروش نفت را بالا می‌برد، به کشور وارد شود.

  معافیت مالیاتی حذف شود

  مستخدمین حسینی در ادامه با اشاره به کسری 106 هزار میلیارد تومانی بودجه پیشنهاد کرد که حذف معافیت مالیاتی فرصت خوبی برای جبران کسری است. نظام مالیاتی کشور بسیار ضعیف و ناکارآمد است. چند وقت پیش جامعه هنری از مالیات معاف شدند که می‌توان این موضوع را به بسیاری از بخش‌ها تعمیم داد. پیشنهاد من حذف معافیت مالیاتی برای مشخص شدن ظرفیت مالیاتی کشور است.

  وی با بیان این‌که با حذف معافیت مالیاتی ظرفیت مالیاتی کشور مشخص می‌شود افزود: اینگونه همه باید مالیات پرداخت کنند؛ تصویر روشنی از افراد و فعالیت‌هایی که باید معاف باشند ارائه می‌شود و همه اطلاع خواهند داشت که چه کسانی و به چه میزان از مالیات معاف هستند.

  معاون وزیر اسبق اقتصاد با تاکید بر این‌که حذف معافیت مالیاتی به جبران کسری بودجه کمک می‌کند، گفت: با این اتفاق نیازی به درآمد حاصل از فروش نفت نداریم و می‌توان درآمد نفت را صرف پروژه‌های عمرانی کرد.

  به گزارش ایسنا، لایحه بودجه سال 1399 با منابع کلی 1988 هزار میلیارد تومان روز 17 آذر به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۳۴
    • بازار امروز ۲۳۳
    • بازار امروز ۲۳۲
    • بازار امروز ۲۲۹
    • بازار امروز ۲۲۸
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    آخرین بروزرسانی ۳ ساعت پیش
    آرشیو