برنجعصر خودرو

معاون پژوهش پژوهشکده پولی و بانکی عنوان کرد:

اوراق گام؛ گامی سریع در تامین مالی بنگاه های تولیدی

عصر بازار- معاون پژوهش پژوهشکده پولی و بانکی، از طرح جدید بانک مرکزی برای تامین اعتبار بنگاه های اقتصادی با استفاده از اعتبار بانک ها خبر داد.

اوراق گام؛ گامی سریع در تامین مالی بنگاه های تولیدی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از سنا، حمید زمان زاده گفت: از آنجا که بانک ها در شرایط حاضر به لحاظ اعطای تسهیلات به بنگاه ها و واحدهای تولیدی با محدودیت منابع مواجه اند، بانک مرکزی طرح جدیدی را در دستور کار خود قرار داده تا اوراقی به نام گام منتشر شود و از طریق آن بنگاه های اقتصادی بتوانند تامین مالی کنند.

  وی توضیح داد: همه بنگاه ها می توانند برای تامین مواد اولیه و نهاده های تولیدی خود صدور اوراق گام را ازطریق بانک های عامل درخواست دهند تا در اختیار آنان قرار گیرد.

  زمان زاده اظهار داشت: از طریق صدور اوراق گام، بنگاه های اقتصادی می توانند در شرایط سخت تحریمی به روش ساده، سریع و مطمئن  از ظرفیت های بازار سرمایه و بدهی برای تامین مالی خود استفاده کنند.

  معاون پژوهش پژوهشکده پولی و بانکی،  در پاسخ به این سوال که بانک ها برای اعطای اعتبار مولد (گام) به شرکت ها و بنگاه های اقتصادی چطور ریسک خود را مدیریت خواهند کرد، گفت: نظام بانکی تنها بعد از ارزیابی و اعتبار سنجی دقیق و اخذ وثایق لازم، به متقاضیان تسهیلات خواهد داد.

  زمان زاده افزود: بانک برای صدور اوراق گام به یک شرکت خاص، ضمن اعتبار سنجی،  وثایق لازم را دریافت می کند ولی به جای اعطای تسهیلات، اوراق گام در اختیار می گذارد تا بنگاه ها از طریق آن منابع خود را تامین کنند.

  معاون پژوهش پژوهشکده پولی و بانکی  ادامه داد: گواهی اعتبار مولد (گام) در شورای پول و اعتبار به تصویب نهایی رسیده و در ضمن تفاهم های اولیه هم بین بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار صورت گرفته و احتمال می رود این طرح یک تا دو ماه آینده عملیاتی شود.

  خاطرنشان می شود؛ به تازگی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم از تصویب اوراق "گام" در کشور خبر داد و گفت: اوراق گام ابزار بسیار مفیدی است که  ماهیتا جنس ایرانی دارد و یک LC داخلی در آن نهفته است. مهم‌ترین ویژگی این اوراق در زمینه تامین مالی یک صنعت، کوتاه کردن فرایند تامین مالی است.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۳۴
    • بازار امروز ۲۳۳
    • بازار امروز ۲۳۲
    • بازار امروز ۲۲۹
    • بازار امروز ۲۲۸
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    آخرین بروزرسانی ۳ ساعت پیش
    آرشیو