برنجعصر خودرو

پیش‌بینی افزایش منابع دولت در لایحه بودجه ۹۸

عصر بازار- نگاهی اجمالی به ارقام لایحه بودجه سال آینده نشان می دهد که منابع بودجه دو میلیون و هشتصد و پنجاه و پنج هزار و سی و هشت میلیارد و ششصد و چهل میلیون ریال افزایش یافته است.

پیش‌بینی افزایش منابع دولت در لایحه بودجه ۹۸
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایبِنا، لایحه بودجه سال 1399 در حالی روز گذشته (17 آذر ماه 1398) توسط حسن روحانی، رییس جمهوری دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که براساس این لایحه، بودجه سال ١٣٩٩ کل کشور از حیث منابع بالغ بر نوزده میلیون و هشتصد و هشتاد و هفت هزار و سیصد وهفتاد میلیارد و نهصد و ده میلیون (19.887.370.910.000.000) ریال اعلام شد.

  اما اگر نگاهی اجمالی به لایحه بودجه سال 98 داشته باشیم، لایحه بودجه سال 1398 که در تاریخ 4 دی ماه 1397 به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، از حیث منابع بالغ بر ﻫﻔﺪه میلیون ﻭ ﺳﯽ ﻭ ﺩﻭ ﻫﺰﺍﺭ ﻭ ﺳﯿﺼﺪ ﻭ ﺳﯽ ﻭ ﺩﻭ میلیارد ﻭ ﺩﻭﯾﺴﺖ ﻭ ﻫﻔﺘﺎﺩ میلیون( ١٧.۰٣٢.٣٣٢.٢٧۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال بود.

  یعنی لایحه بودجه 99 از حیث منابع، نسبت به لایحه بودجه سال جاری 2 میلیون و هشتصد و پنجاه و پنج هزار و سی و هشت میلیارد و ششصد و چهل میلیون (2.855.038.640.000.000) ریال افزایش یافته است.

  وام ازدواج ثابت ماند

  اما براساس تبصره 16 لایحه بودجه سال 99، به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از یک فروردین 96 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

  تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ١٣٩٩ سیصد میلیون (300.000.000) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

  این در حالی است که مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نیز در لایحه 98، برای هریک از زوجین یکصد و پنجاه میلیون ( ١٥۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله در نظر گرفته شده بود که پس از پیشنهاد برخی از نمایندگان پیشنهاد مبنی بر افزایش وام ازدواج، این مبلغ به 300 میلیون ریال افزایش یافت.

  افزایش سقف معافیت مالیاتی

  همچنین براساس تبصره 6 لایجه بودجه 99، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (٨٤ ) قانون مالیات های مستقیم مصوب 4/ 12/ 1366 و اصلاحات بعدی آن در سال ١٣٩٩ سالانه مبلغ سالانه مبلغ سیصد و شصت میلیون (360.000.000 ) ریال می‌شـود.

  نرخ مالیات برکل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده (به استثنای تبصره‌های 1 و 2 ماده ٨٦ قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن و با رعایت ماده ٥ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی مصوب 1368.12.16 با اصلاحات و الحاقات بعدی) و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ١۰ درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه 15 درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه ٢۰درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات بیست و پنج درصد ٢٥ درصد و نسبت به مازاد شش برابر سی و پنج درصد ٣٥ درصد می‌باشد.

  میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد ٥٧ و ١۰١ قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ دویست و هشتاد هشت میلیون ( 288.000.000 )ریال تعیین می‌شود. اشخاصی که از معافیت‌های مالیاتی موضوع تبصره یک ماده ٨٦ قانون مالیات‌های مستقیم بهره مند هستند مشمول معافیت ماده ٨٤ قانون مذکور مطابق مقررات این بند نخواهند بود.

  اما در قالب لایحه بودجه سال 98 کل کشور، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 4 اسفندماه سال 1366 و اصلاحات بعدی آن در سال 97 سالانه مبلغ 276 میلیون ریال تعیین می‌شود.

  نرخ مالیات بر درآمد کل کارکنان ادارات دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کارانه به‌استثنای تبصره‌های (1) و(2) ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن و با رعایت ماده 5 قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیات‌علمی مصوب 16 اسفندماه سال 68 با اصلاحات و الحاقات بعدی و مربوط به امور آموزشی و پژوهشی است، مازاد بر مبلغ مذکور تا سه برابر آن مشمول مالیات سالانه 10 درصد نسبت به مازاد سه برابر، تا چهار برابر آن مشمول مالیات 15 درصد و نسبت به مازاد چهار برابر، تا 6 برابر 25 درصد و نسبت به مازاد 6 برابر 35 درصد تعیین می‌شود.

  میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد (57) و (101) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ 216 میلیون ریال تعیین می‌شود. احکام ماده یک قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور تبصره بند (ی) ماده 28 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) بر حکم بند فوق حاکم است.

  براین اساس، معافیت مالیاتی در لایحه بودجه سال 99 نسبت به لایحه تهیه شده از سوی دولت برای سال 98، افزایش 84 میلیون ریالی داشته است.

  قابل توجه مسافران کشورهای خارجی و زائرین

  آنطور که در لایحه بودجه سال 99 آمده، عوارض خروج از کشور در سال آینده برای هر نفر افزایش 44 هزار تومانی داشته و برای زوار نیز 22 هزار تومان افزایش یافته، به صورتی که عوارض خروج برای هر مسافر (به جز زائرین حج تمتع و عمره) در لایحه بوده 99 را 264 هزار تومان برای بار اول تعیین کرد. این مبلغ برای سفر دوم به میزان 50 درصد و برای سفرهای سوم و بیشتر 100 درصد افزایش خواهد یافت. بر این اساس عوارض خروج سفر دوم 396 هزار تومان و برای سفرهای سوم و بیشتر 528 هزار تومان خواهد بود.

  در صورتی که در لایجه بودجه سال جاری، بر اساس جدول درآمدی لایحه بودجه سال 98 کل کشور، عوارض خروج مسافران از کشور برای هر نفر 220 هزار تومان در نظر گرفته شده بود. از سوی دیگر، عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره معادل 110 هزار تومان و عوارض خروج زائران عتبات عالیات برای خروج از مرزهای هوایی 37 هزار و 500 تومان و برای مرزهای زمینی و دریایی 12 هزار و 500 تومان اعلام شد.

  برچسب ها