برنجعصر خودرو

طلا، نفت و پلاتین پرطرفدارهای ۲۰۱۹

عصر بازار- باوجود تمام چالش‌های اقتصادی و بی‌ثباتی‌های موجود در اقتصاد دنیا، بورس‌های کالایی دنیا در سال ۲۰۱۹ عملکرد مطلوبی برجای گذاشته اند.

طلا، نفت و پلاتین پرطرفدارهای ۲۰۱۹
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از کالاخبر،  بررسی ها نشان می دهد برخی از کالاها همانند طلا، نفت و پلاتین از پرمعامله ترین کالاهای سال 2019 بوده اند که پیش‌بینی‌ها از تداوم اقبال سرمایه گذاران به سمت این دست کالاها حکایت می‌کند.

  طلا؛ صدرنشین سودآور

   در سال 2019 بیشترین حجم مبادلات انجام‌شده در بازار کالا به طلا اختصاص داشت. «گلدمن ساکس» در مورد دلیل حجم بالای مبادله طلا در سال 2019 نوشت: بی‌ثباتی اقتصادی دنیا باعث شد تا سرمایه‌گذاران از طلا به‌عنوان منبعی برای حفظ ارزش دارایی‌های خود استفاده کنند و سرمایه‌گذاری در این بخش را افزایش دهند. البته نرخ بهره بانکی پایین که در اغلب کشورهای صنعتی وجود دارد، در قیمت طلا اثرگذار نبوده است.

  انتظار می‌رود تا نیمه سال 2020 میلادی متوسط قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی 1460 دلار باشد، ولی برخی از تحلیل گران شرکت «کیتکو» رسیدن قیمت هر اونس طلا تا مرز 1800 دلار تا مارس سال 2021 را پیش‌بینی کرده‌اند.

  نفت؛ رو به صعود

  دومین کالایی که در سال 2019 میلادی بیشترین حجم مبادله را در بورس‌های کالایی داشته است، نفت خام است. در این سال تقاضای نفت در دنیا روند نزولی داشته است، ولی طبق پیش‌بینی سازمان بین‌المللی انرژی تا سال 2030 میلادی افزایش تقاضای این محصول را شاهد خواهیم بود. از طرف دیگر جنگ تجاری امریکا و چین و محدودیت‌هایی که برای فروش نفت ایران، از سوی آمریکا وضع‌شده، زمینه را برای افزایش قیمت این منبع ارزشمند انرژی فراهم می‌کند.

  نکته دیگر این است که توان تولید نفت در امریکا کاهش خواهد یافت. براین اساس، انتظار می‌رود این افت تولید از انتهای سال 2020 اتفاق بیفتد. همه این مسائل به‌تدریج قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی را افزایش خواهد داد و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این بازار هم رشد می‌کند.

  پلاتین؛ درخشش بی‌سابقه

  سومین کالایی که در سال آتی بیشترین حجم مبادله را داشت، پلاتین است که به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت معرفی شده است. انتظار می‌رود قیمت این فلز در سال آتی بین 835 تا 881 دلار باشد، ولی در سال 2021 و 2022 میلادی رشد بی‌سابقه‌ای در قیمت این محصول فلزی مشاهده خواهد شد.

  در پایان گزارش «گلدمن ساکس» ذکر شده است که سرمایه‌گذاری در بازارهای کالایی به دلیل بی‌ثباتی‌های موجود در اقتصاد دنیا سودآوری زیادی دارد، البته در سرمایه گذاری بلندمدت باید مطالعات جامعی قبل از تصمیم‌گیری انجام شود.

  برچسب ها