برنجعصر خودرو

وزیر خارجه عمان در ایران چه می‌کند؟

عصر بازار- یوسف بن‌علوی وزیر خارجه عمان از روز گذشته در ایران به سر می‌برد و تاکنون با مقامات عالیرتبه ایرانی از جمله حسن روحانی رئیس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر خارجه، علی لاریجانی رئیس مجلس و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرده است.

وزیر خارجه عمان در ایران چه می‌کند؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، این سومین سفر آقای بن‌علوی طی یک سال گذشته به ایران است و همین مسئله و سابقه‌ی حضور او در ایران به طور خاص و موضوع کشور عمان به نحو عام موجب شده است که گمانه‌زنی‌های متعددی درباره دلایل و ماموریت حضور او در ایران مطرح شود. عمان تاکنون در چند نوبت میانجیگری‌های میان ایران و آمریکا داشته که موضوع آزادسازی زندانی‌های دوطرف و مهمتر از همه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا از جمله‌ آنها بوده است.

  پیگیری‌های خبرنگار تسنیم از برخی مقامات حاکیست که موضوع ابتکار «صلح هرمز» (HOPE) که مهرماه امسال توسط رئیس‌جمهور در سازمان ملل متحد مطرح شد یکی از موضوعات محوری گفتگوهای مقامات ایرانی با وزیر خارجه عمان بوده است. همچنین گفته می‌شود که مسئله «جنگ یمن» از دیگر موضوعات مطرح شده در این گفتگوهاست. عربستان پس از ناکامی‌های بسیار و ضربات سنگینی که از مقاومت یمن دریافت کرد در پشت صحنه به دنبال پایان دادن به این جنگ است و سعی می‌کند به نحو آبرومندانه‌تری خود را از این مخمصه خلاص کند.

  با این حال هنوز هیچ مقام رسمی این گمانه‌زنی‌ها درباره جزئیات این مذاکرات را تایید نکرده است.

  اما بن‌علوی هفته‌ گذشته نیز با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار داشته و سفر او به ایران پس از این دیدار این گمانه‌زنی‌ را هم تقویت کرده است که امکان دارد او حامل پیامی از سوی آمریکایی‌ها و ترامپ به ایران باشد. با توجه به مباحث فیمابین ایران و آمریکا طی ماه‌های گذشته قاعدتاً اگر پیامی هم در کار باشد محتوای آن نسبت به گذشته تغییری نخواهد داشت و پیگیری همان انگیزه سابق آمریکا نسبت به ایران است.

  برخی منابع غیررسمی می‌گویند اگر هم چنین موضوعی در این جلسات مطرح شده باشد قطعاً پاسخ ایران به پیشنهادات زورگویانه آمریکایی‌ها همان «نه» قاطع سابق است و نه چیز دیگر.

  برخی تحلیلگران می‌گویند احتمالاً آمریکایی‌ها از اغتشاشات اخیر در ایران بوی کباب استشمام کرده‌اند و این مسئله البته طبیعی هم هست. آمریکا از طریق حمایت و بسترسازی برای اغتشاشات و حمایت از گروهک‌های تروریستی که نقش آنها در برخی مناطق ایران در آشوب‌های اخیر نیز واضح بود، تضعیف توان ملی ایران را نشانه رفته تا از این طریق بتواند اراده خود را علیه ایران که همان تسلیم مردم کشورمان است تامین کند.

  این تحلیلگران معتقدند هرگونه کوتاه‌ آمدن در مقابل زورگویی‌های آمریکا در مقطع پیش از اغتشاشات اخیر عملاً به معنای تایید کارکرد کمپین فشار حداکثری علیه ایران بود. بدین معنا که آمریکا اگر میدید که ایران با شروط زورگویانه‌اش مانند مذاکرات فرابرجامی یا مذاکرات منطقه‌ای و موشکی موافقت می‌کرد او نه تنها فشارش را کم نمی‌کرد بلکه آن را تشدید می‌کرد و تحریم‌ها را جدی‌تر می‌کرد تا بتواند تا تسلیم نهایی مردم ایران پیش برود. لذا نباید در برابر او عقب‌نشینی کرد. اما حالا که اغتشاشات اخیر پیش آمده و ترامپ نیز بوی کباب به مشامش خورده است وادادن در برابر او بسیار بیشتر از قبل به معنای ضربه سنگین به منافع ملی، ضربت بزرگ به آزادی ملت ایران در تعیین سرنوشتش  و گزیده شدن نابخردانه از یک سوراخ به دفعات متعدد است.

  در واقع این یک خباثت آشکار توسط آمریکایی هاست که از یک سو با هدایت سرویس‌های امنیتی خود و برخی کشورهای منطقه در ایران اغتشاشاتی را با بهره‌گیری از بستر اعتراض بخش مهمی از مردم ایران به افزایش قیمت بنزین ساماندهی و تخریبات گسترده‌ای را موجب شود و ناامنی را در ایران تولید کند و در ادامه‌ آن به دنبال بهره‌برداری از همین اغتشاشی باشد که خود یکی از گردانندگان آن بوده است.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۲۳۴
    • بازار امروز ۲۳۳
    • بازار امروز ۲۳۲
    • بازار امروز ۲۲۹
    • بازار امروز ۲۲۸
    • بازار امروز ۲۲۷
    • بازار امروز ۲۲۶
    • بازار امروز ۲۲۵
    • بازار امروز ۲۲۴
    آخرین بروزرسانی ۴ ساعت پیش
    آرشیو