عصر خودرو

سهم آفریقایی‌های اوپک تحت‌الشعاع مسائل نفتی عربستان

عصر بازار- به دنبال کاهش ۱۱۰ هزار بشکه‌ای اعضای اوپک در ماه میلادی گذشته(نوامبر) نسبت به ماه اکتبر و شرایط نه چندان مساعد ریاض به‌دنبال اتفاق‌های چند ماه اخیر در حوزه خلیج فارس و حوادث آرامکو، این مسئله از جمله موضوع‌هایی خواهد بود که اجلاس آتی وزرای سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) بویژه سهم اعضای آفریقایی این نهاد نفتی در افزایش یا کاهش تولید را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

سهم آفریقایی‌های اوپک تحت‌الشعاع مسائل نفتی عربستان
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا و دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد در سال 2019 ، از مجموع تولید روزانه 80میلیون و 622 هزار بشکه نفت در 97کشور جهان، 36میلیون و 164هزار و 806 میلیون بشکه در روز متعلق به کشورهای عضو اوپک است که از این رقم 6میلیون و 867هزار بشکه را اعضای حوزه آفریقای سازمان کشورهای صادرکننده نفت به خود اختصاص می دهند.

  طبق گزارش روز گذشته خبرگزاری رویترز، 14عضو اوپک در ماه نوامبر 2019 ، 29 میلیون و 570هزار بشکه در روز تولید داشتند.

  این بدان معناست که در مقایسه با آمار جهانی، اعضای اوپک نزدیک به 6 میلیون و 600هزار بشکه در مجموع 18.3درصد تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
  با توجه به کاهش 110هزار بشکه‌ای تولید اعضا در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه اکتبر، روند همچنان نزولی است و از سوی دیگر عربستان برای عرضه سهام آرامکو نیاز شدید به کاهش تولید و البته افزایش بهای طلای سیاه در بازارهای جهانی دارد.

  عربستان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان است و پس از حمله به تاسیسات آرامکو روزانه حدود 5/7 میلیون بشکه از تولید کم شد؛ این رقم حدودا معادل 5 درصد از کل نفت عرضه شده به بازارهای جهان در روز بود.

  رسانه های گروهی سعودی به نقل از شرکت مالی "سامبا کابیتال" اداره کننده پذیره نویسی آرامکو اعلام کردند که این شرکت نفتی سعودی تا کنون یک و نیم میلیارد سهام خود را به ارزش 47 میلیارد و 400 هزار ریال سعودی معادل 12 میلیارد و 64 هزار دلار به آنچه سرمایه گذاران داخلی خواند ، فروخته است .

  در میان اعضای آفریقایی اوپک، نیجریه با روزانه یک میلیون و 999هزار و 885 بشکه و گابن با 210هزار و 820 بشکه به ترتیب بیشترین و کمترین میزان تولید نفت را به خود اختصاص داده اند و آنگولا، الجزایر، لیبی، کنگو و گینه به ترتیب پس از نیجریه بیشترین تولید را دارند.

  طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا و دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد در سال میلادی جاری، هم اینک، آنگولا یک میلیون و 769هزار و 615، الجزایر یک میلیون و 348 هزار و 361، لیبی یک میلیون و سه هزار، کنگو، 308 هزار و 363 و گینه 227 هزار بشکه در روز تولید نفت دارند که در ماه میلادی گذشته آنگولا و الجزایر به میزان قابل توجهی حتی بیش از آنچه برنامه ریزی شده بود کاهش تولید داشته‌اند.

  به نوشته پایگاه خبری «ت.اس.آ» الجزایر، این کشور در ماه گذشته میلادی بیش از حد ضروری تولید خود را کاهش داده است. الجزایر در ماه نوامبر یک میلیون و 2هزار بشکه در روز تولید نفت داشت که 16درصد بیش از آن چیزی است که بر سر آن توافق شده بود.

  در حالی که طبق توافق، عضو رده سومی اوپک در میان کشورهای آفریقایی می‌بایست 32هزار بشکه از حجم تولید خود می‌کاست اما رقم کاهش یافته 5هزار بشکه بیشتر(یعنی 37هزار بشکه) بود.

  در میان کشورهای آفریقایی سازمان صادرکننده های نفت در جهان(اوپک) تنها الجزایر نبود که تولید خود را بیش از توافق کاهش داده است که آنگولا نیز میزان تولید خود را 591هزار بشکه کاهش داده که در مقایسه با رقم توافق شده یعنی(47هزار بشکه)، میزان کاهش چشمگیر است.

  طبق گزارش این تارنمای خبری، عربستان سعودی هم که قرار بود تولید خود را 322هزار بشکه در روز کاهش دهد -  با وجود راه‌اندازی دوباره تاسیسات آرامکو که در شهریورماه مورد حمله قرار گرفت - کاهش خود را با 143درصد بیش از رقم مورد انتظار به 783هزار بشکه رساند.

  این کاهش های چشمگیر در تولید نفت در حالی است که در میان اعضای اوپک تنها امارات متحده عربی بود که به توافق صورت گرفته احترام گذاشت و تنها با 7درصد بیش از رقم مورد انتظار، میزان کاهش تولید خود را (به جای 96هزار بشکه) به 103هزار بشکه روزانه رسانده است.

  بر اساس این گزارش، تولید 11کشور عضو اوپک به استثنای ایران، لیبی و ونزوئلا در ماه نوامبر گذشته به 25میلیون و 605 هزار بشکه رسید که میزان تولید به جای توافق برای کاهش 814 هزار بشکه ای در روز، میزان تولید روزانه یک میلیون و 235هزار بشکه کاهش یافت.

  اعضای اوپک، روسیه و دیگر متحدان نفتی بر سر کاهش تولید نفت به میزان 1.2 میلیون بشکه نفت در روز از اول ماه ژانویه توافق کرده‌اند.

  حال در آستانه یکصدو هفتاد وهفتمین نشست کشورهای عضو اوپک که روزهای پنجم و ششم دسامبر (14 تا 15 آذرماه) در وین برگزار می‌شود، با توجه به گزارش اخیر ماهانه آژانس بین المللی انرژی با انتظار کاهش شدید تقاضا برای تولید نفت خام، کشورهای صادرکننده نفت در سال 2020 با چالشی بزرگ مواجه خواهند بود؛ به همین سبب و با توجه به چشم انداز ایجاد رقابتی شدید در بین اعضای آن طبق اعلام آژانس، نشست آتی اوپک در وین از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود و در این میان باید دید که سهم کشورهای حوزه آفریقای اوپک در این میان چقدر خواهد بود.
  یکی از موارد حائز اهمیت و اساسی در رقابت شدید آتی میان اعضای اوپک که بی شک بر سهم تولید اعضای حوزه آفریقای اوپک این سازمان هم تاثیر خواهد گذاشت، سیاست های بخش انرژی و دولت عربستان سعودی است. طبق گزارش اخیر بلومبرگ، برخی منابع اعلام کردند که وزیر انرژی عربستان به احتمال زیاد در نشست آتی اوپک هشدار می‌دهد این کشور دیگر تمایلی برای جبران کم‌کاری دیگر اعضای این سازمان ندارد.

  به گفته برخی منابع پیگیر تولید نفت عربستان، این کشور در ماه نوامبر گذشته،  به‌طور مستمر روزانه بیش از 10 میلیون بشکه نفت تولید می‌کرده که بطور قابل توجهی بیشتر از تولید روزانه 9 میلیون و 600 هزار بشکه‌ای این کشور در ماه ژوئیه 2019 است.

  اجلاس آتی وزرای کشورهای صادر کننده نفت در حالی برگزار خواهد شد که عربستان برای فروش سهام آرامکو، نیاز به کاهش تولید و افزایش بهای نفت دارد اما این خواسته سعودی‌ها، با رویکرد روسیه(غیرعضو اوپک) که خواهان اصلاح توافق کاهش تولید نفت است، در تضاد قرار دارد؛ چرا که مسکو چندان به سقف تعیین شده برای کاهش تولیداتش پایبند نیست و با کشف میدان جدید گازی به دنبال توسعه صادراتش به چین است. 

  اگر میزان عرضه از تقاضا بیشتر شود، اعضای اوپک باید با کاهش بیشتر تولید نفت موافقت کنند یا ریزش قیمت‌ها را شاهد باشند. در زمان حاضر هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی حدود 64 دلار معامله می‌شود اما اگر تولید نفت کاهش بیشتری پیدا نکند پیش بینی می شود قیمت نفت به 45 دلار در هر بشکه تنزل یابد.

  از سویی دیگر کاهش صادرات نفت ایران در پی تحریم های آمریکا، تنش تجاری آمریکا و چین، افزایش تولید و صادرات نفت آمریکا، افزایش ذخیره‌سازی نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) و حمله به نفت‌کش‌ها در خلیج فارس از دیگر مسائلی است که در این مدت بر نوسان قیمت نفت تاثیرگذار بوده و اوپکی‌ها باید به آن بپردازند.

  برچسب ها