عصر خودرو

قیمت آجیل و خشکبار ۱۰۰ درصد کاهش یافت

عصر بازار- رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از کاهش ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت اقلام آجیل و خشکبار نسبت به ابتدای سال خبر داد.

قیمت آجیل و خشکبار ۱۰۰ درصد کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از روند کاهشی قیمت اقلام آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: براساس پیش بینی ها، قیمت تمامی اقلام آجیل و خشکبار به جز بادام درختی با روند کاهشی در خرده فروشی‌ها روبرو شد.

  وی با اشاره به اینکه افت قیمت اقلام آجیل و خشکبار برای مصرف کنندگان ملموس است، افزود: قیمت اقلام آجیل و خشکبار نسبت به ابتدای سال با افت 50 تا 100 درصدی در بازار روبرو شده است. به عنوان مثال قیمت پسته صد درصد، تخمه آفتابگردان 20 تا 30 درصد، گردو 30 درصد، تخمه ژاپنی 40 تا 50 درصد، فندق 100 درصد و بادام هندی 20 تا 30 درصد در بازار کاهش داشته است.

  ارزانی ممقانی درباره آینده بازار اقلام آجیل و خشکبار گفت: با توجه به شرایط فعلی بازار پیش بینی می‌شود که قیمت اقلام آجیل و خشکبار تا شب یلدا نوسانی نداشته باشد و چنانچه در ثبت سفارش شب عید اتفاق خاصی رخ ندهد، برای شب عید نوسان قیمت در بازار متصور نیستیم.

  به گفته این مقام مسئول، اگر بانک مرکزی نرخ ارز در ایام پایانی سال را مدیریت کند، از این رو این امر در ثبات و حتی کاهش قیمت آجیل و خشکبار تاثیر بسزایی دارد.

  وی قیمت هر کیلو پسته فندقی را 110 هزار تا 125 هزار تومان اعلام کرد و افزود: هر کیلو پسته احمد آقایی با نرخ 130 هزار تا 145 هزار تومان، پسته اکبری 145 هزار تا 175 هزار تومان، فندق شور 50 هزار تا 60 هزار تومان، تخمه کدو 48 هزار تا 50 هزار تومان، مغز بادام درختی 138 هزار تا 170 هزار تومان، مغز بادام زمینی 32 هزار تا 45 هزار تومان، کشمش پلویی 27 هزار تا 32 هزار تومان، مغز فندق 130 هزار تا 155 هزار تومان، انجیر 70 هزار تا 170 هزار تومان، برگه زرد آلو 48 هزار تا 50 هزار تومان، قیصی زرد آلو 48 هزار تا 55 هزار تومان و مویز 54 هزار تا 74 هزار تومان در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود.

  رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار ادامه داد: قیمت هر کیلو تخمه آفتابگردان به سبب مشکلات ثبت سفارش تنها 20 تا 30 درصد کاهش داشته به طوریکه هم اکنون با نرخ 25 هزار تا 28 هزار تومان در مغازه‌ها به فروش می‌رسد.

  ارزانی ممقانی در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات آجیل و خشکبار تصریح کرد: با توجه به تصمیمات خلق الساعه دولت در صدور دستورالعمل‌ها و بخشنامه ها، صادرات تعریفی ندارد، در حالیکه به سبب افزایش تولید دولت باید حمایت‌های حداقلی از صادرکنندگان به عمل آورند.

  برچسب ها