مدیران خودروعصر خودرو

بازدهی هفتگی ۳/ ۱درصدی آیفکس

عصر بازار- فرابورس ایران معاملات روز چهارشنبه را با رشد بیش از ۳۲واحدی (معادل یک درصدی) آیفکس سپری کرد و به این ترتیب بازدهی هفتگی این بازار به ۳/ ۱درصد رسید. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، این بازار از ابتدای سال تاکنون بازدهی بیش از ۴۴درصدی را نصیب سهامداران کرد.

بازدهی هفتگی ۳/ ۱درصدی آیفکس
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از دنیای اقتصاد، طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی بیش از 2میلیارد و 484 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 67 میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. بر این اساس حجم معاملات با رشد 50درصدی و ارزش معاملات نیز با بیش از 20درصد افزایش همراه شدند. همچنین رصد معاملات روز ‌چهارشنبه فرابورس ایران نشان‌ می‌دهد که نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، تولید نیروی برق دماوند و سنگ آهن گهرزمین بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص این بازار داشتند به‌طوری‌که «میدکو» و «دماوند» هر کدام بیش از 10واحد تاثیر مثبت بر رشد آیفکس بر جای گذاشتند. در همین راستا «کگهر» نیز با تاثیر مثبت 8/ 4واحدی، در رشد 2/ 32واحدی شاخص فرابورس، بی‌تاثیر نبود. هر چند سهام شرکت‌های پتروشیمی مارون، فولاد هرمزگان جنوب، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان و ذوب آهن اصفهان مانع از رشد بیشتر این نماگر شدند. در این میان بررسی روند حرکتی آیفکس در طول معاملات دیروز نیز نشان می‌دهد که در ساعات ابتدایی معاملات، این نمودار با رشد 22واحدی همراه شد و سپس در مسیر تعادلی قرار گرفت. این در حالی است که در میانه معاملات و همزمان با اعلام پیغام ناظر مبنی بر بازگشایی نماد «مارون»، شاهد صعود آیفکس تا سقف 3هزار و 320واحدی بودیم. امری که تداوم چندانی نداشت و با بازگشت شاخص در مسیر قبلی، با موجی تعادلی به پایان رسید.

  همان‌طور که عنوان شد «مارون» روز گذشته پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی 400تومانی به ازای هر سهم، بازگشایی شد. این نماد دیروز با نوسان منفی یک درصدی مواجه شد. بر اساس عملکرد سال 97 «مارون»، درآمدهای عملیاتی شرکت معادل 49 درصد رشد داشته است. همچنین سود خالص شرکت در سال قبل به بیش از 3هزار و 700میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سال 96، 51درصد رشد داشته است. همچنین روز گذشته شاهد بازگشایی نماد ذوب‌آهن اصفهان بودیم. نماد «ذوب» نیز دیروز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی با نوسان منفی قیمتی بازگشایی شد. این شرکت نیز هر چند در مجمع خود سودی تقسیم نکرد، اما اخبار خوشایندی از مجمع مزبور منتشر شد. «ذوب» با اقبال سهامداران به ویژه سرمایه‌گذاران خرد در بازار دیروز همراه شد. به‌طوری‌که با معامله بیش از 125میلیون سهم به ارزش 21میلیارد تومان، بیشترین حجم معاملات دیروز را به خود اختصاص داد.

  در میان دیگر اخبار روز گذشته، درج شرکت پخش هجرت در بازار دوم فرابورس بود.  «هجرت» به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های تیپیکو با سرمایه 45 میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد تا پس از معرفی، آماده عرضه اولیه 15 درصدی سهام باشد.  همچنین روز گذشته شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا صورت‌های مالی 12 ماهه دوره مالی منتهی به 29 اسفند 1397 را به‌صورت حسابرسی شده منتشر کرد و آماده برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه خود شد. بر این اساس «حسینا» مبلغ 107میلیارد تومان سود خالص در دوره یک‌ساله منتهی به پایان اسفندماه 97 محقق کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد 67درصدی نشان می‌دهد. در همین راستا سود عملیاتی شرکت نیز با رشد 90درصدی نسبت به سال 96 به بیش از 173میلیارد تومان رسید. به این ترتیب سود هر سهم «حسینا» به رقم 214تومان رسید. یادآور می‌شود مجمع این شرکت روز یکشنبه 30تیرماه برگزار می‌شود.

  در میان دیگر گزارش‌های منتشر شده از سوی شرکت‌های فرابورسی بر کدال، افزایش سرمایه 23درصدی شرکت ساینا قرار داشت. بر این اساس شرکت سرمایه فعلی را از 10 به 3/ 12 میلیارد تومان از محل سود انباشته افزایش خواهد داد. این افزایش سرمایه به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت خواهد بود. در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز دیروز افزون بر یک میلیون و 400 هزار ورقه به ارزش تقریبی 106میلیارد تومان در 1129نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. «اخزا»ها نیز در این روز در محدوده قیمتی 60 تا 99 هزار تومان نوسان کردند. بیشترین رشد قیمت در این روز با افزایش قیمت 5/  2 درصدی به «اخزا712» اختصاص پیدا کرد و در مقابل «اخزا723» در محدوده 60هزار تومان معامله شد. همچنین روز گذشته فرابورس شاهد معامله حدود 59 هزار و 724ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر 6/ 2 میلیارد تومان در بازار ابزارهای نوین مالی بود. تنها نوسان مثبت در این بازار به اوراق تسهیلات مسکن مرداد ماه 96 تعلق داشت که هر برگه مزبور به قیمت 43هزار و 600 تومان رسید. بر این اساس مابقی «تسه‌»‌ها با نوسان منفی مواجه شدند.

  در میان تغییر مالکیت‌های روز گذشته فرابورس ایران نیز شاهد انتقال 6میلیارد و 300میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله‌گران حقوقی به حقیقی بودیم. در این میان بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها مربوط به جمع‌‌آوری سهام ویتانا بود که با رقمی معادل 4میلیارد و 700میلیون تومان همراه شد. نماد «غویتا» که تاکنون در تابلو «ب» بازار پایه شاهد انجام معاملات سهام خود بود، پس از ارتقا به بازار دوم فرابورس روز سه‌شنبه در بازار جدید به روش گشایش نماد عرضه شد. این نماد دیروز هم با تقاضا و نوسان مثبت 5درصدی به کار خود پایان داد. عمران و توسعه شاهد نیز با ثبت خالص خرید 5/ 4میلیارد تومانی از دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها در این بازار بود. در مقابل سهامداران عمده بیشترین حمایت را از نماد «سمگا» داشتند که با خالص خرید 3/ 5میلیارد تومانی این گروه همراه شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی