عصر خودرو

خرید و فروش سهام در بورس بر اساس هیجانات بازار ممنوع!

عصر بازار- با توجه به رشد نماگر اصلی بازار سرمایه، بازیگران این بازار از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون به طور متوسط بازده ۱۱.۹ درصدی را به دست آورده‌اند که در مقایسه با بازارهای رقیب رقم قابل توجهی است، اما رفتارهای توده واری در این روزها بیش از گذشته مشهود است رفتاری که مدیرعامل بورس تهران بارها درباره‌اش به سهامداران هشدار داده است.

خرید و فروش سهام در بورس بر اساس هیجانات بازار ممنوع!
نسخه قابل چاپ
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، هفته اخیر برای فعالان بازار سرمایه ایران نسبت به دیگر روزهای کاری بورس متفاوت بود چرا که نماگر اصلی بازار سرمایه بعد از مدت‌ها توانست وارد کانال جدیدی شود و با شکستن رکوردهای قبلی ترازی تازه را به ثبت برساند.

  در روزهای کاری بورس تهران در هفته اخیر شاخص بورس توانست برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه تراز 200 هزار واحدی را پشت سر بگذارد و حتی به مرز کانال 202 هزارتایی نزدیک شود.

  هر چند که در آخرین روز کاری بورس در این هفته قیمت‌ها در سهام‌های زیادی مخصوصاً سهم‌های صادارت محور کاهش یافت و در پی آن شاخص کل افت و کانال 200 هزار واحدی را ترک کرد، اما هیجان‌ها در بازار به حدی بالا رفت که حجم معاملات بورس با رشد مضاعفی رو به رو شد.

  در این مدت در برخی از سهم‌ها شاهد رفتاری توده واری بودیم به طوری که در مواردی صف‌های خرید یا فروش با حجم بالا مشاهده می‌شد. این رفتار توده واری بارها سبب شده که بسیاری از افراد، مخصوصاً غیر حرفه‌ای‌های بازار با ضررهای زیای مواجه شوند.

  علی صحرایی – مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران- بارها درباره این رفتارهای توده واری اخطار داده و از سرمایه گذاران بورسی خواسته که بر این موج سوار نشوند و با تحلیل‌های بنیادی و به دور از رفتارهای هیجانی به خرید و فروش بپردازند.

  در 5 روز کاری بورس تهران در این هفته ارزش معاملات به عدد 7181 میلیارد و 600 میلیون تومان رسید، این در حالی است که این رقم در 5 روز کاری بورس در هفته گذشته 4899 هزار و 300 میلیون تومان بود. در نتیجه این آمار رشد 47 درصدی ارزش معاملات را نشان می‌دهد.

  شاخص کل در این هفته 5940 واحد رشد کرد و در نتیجه با 3.06 درصد افزایش همراه بود. این شاخص نشان می‌دهد که سرمایه گذاران بورسی از ابتدای سال تا کنون 11.9 درصد رشد را شاهد بودند که این بازده در برابر دیگر بازارهای موازی رشد قابل توجهی است.

  شاخص‌های بازار اول و دوم بورس نیز هر کدام به ترتیب با رشد 5516 و 6465 واحدی رو به رو شدند. شاخص بازار اول از ابتدای سال تا کنون شاهد رشد 16.21 درصدی بوده و شاخص بازار دوم رشد 39.7 درصدی را تجربه کرده است.

  برچسب ها