مدیران خودروعصر خودرو

سامانه جامع معاملات بخش انرژی رونمایی شد

عصر بازار- سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی، بخش انرژی طی مراسمی در شرکت سپرده گذاری مرکزی با حضور شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران، حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی رونمایی شد.

سامانه جامع معاملات بخش انرژی رونمایی شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری" عصر بازار"، در ابتدای این نشست حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در خصوص سامانه جامع تسویه معاملات بیان کرد: پروژه طراحی و پیاده سازی سامانه جامع تسویه معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی ایران با عنوان اولین بخش از زیرساخت جامع تسویه معاملات بازار فیزیکی در بورس های کالایی در سال 96 در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عملیاتی شد.
  وی افزود: این پروژه شامل مراحل پیش تحلیل و تهیه درخواست برای پیشنهاد پروژه تحلیل فرآیند و طراحی پیاده سازی و تست نرم افزار است.از سوی دیگر این سامانه قادر است تمام فرآیندهای پیش و پس از معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی را به صورت الکترونیکی و در قالب یک اثر یکپارچه انجام دهد
  فهیمی در مورد مزایای این سامانه اظهار کرد: از مزایای این  سامانه میتوان به حذف فرآیندهای کاغذی،افزایش دقت و سرعت در فرآیندها، کاهش ریسک و زمان انجام عملیات، توسعه پذیری مطابق  با نیازهای  بازار ، انجام عملیات پرداخت وجوه تسویه به صورت آنی، برشمرد.
  مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: برخورداری از داشبورد مدیریتی، پشتیبانی از حجم بالای معاملات، توسعه پذیری، امکان اتصال هزاران کاربر به صورت همزمان و ارتباط الکترونیکی با سایر سامانه ها از دیگر قابلیت های نرم افزاری این  سامانه است.
  فهیمی ضمن اشاره به فرایند تولید این شامانه گفت: اجرای پروژه با یک فاز تحلیلی از پاییز ساد گذشته آغاز شد و تاکنون بیش از120 هزار نفر ساعت کاری روی آن زمان صرف شده، این در حالی است که وارد کردن نمونه مشابه این سامانه بیش از 10میلیون یورو هزینه میبرد.
  فهیمی در پدیان افزود: از اجرای این سامانه از 14 بهمن ماه تاکنون حدود 700 قرارداد در این سامانه ثبت و به طور کامل تسویه شده است.
  مدیرعامل سمات در خصوص ارزش این قراردادها گفت: ارزش این قراردادها بیش از 3 هزار میلیارد تومان بوده که به طور کامل تسویه شده که این نشان از دقت و کارایی بالای این سامانه دارد.

  در ادامه این رونمایی سید علی حسینی مدیرعامل  بورس انرژی با بیان اینکه بازار سرمایه کشور بازاری ارزشمند است گفت: این ارزشمندی به راحتی به دست نیامده و در 5 دهه فعالیت،در حال حاضر به بلوغ نسبی رسیده  و اکوسیستم با ارزشی برای اقتصاد کشور است.
  وی با اشاره با سالروز شروع معاملات بورس انرژی در 19 اسفند سال 91 گفت:  در جامعه اقتصادی کشور مشکلاتی از قبیل رانت و عدم شفافیت وجو دارد اما اعتقاد داریم بازار سرمایه اکوسیستم کامل برای جلوگیری از این تخلفات است و بورس انرژی با عکس العمل های به موقع توانسته از توزیع رانت جلوگیری کند.

  همچنین در ادامه این نشست برای اولین بار در بازار سرمایه جلسه الکترونیک با پوشش آنلاین در بستر زیرساخت CDN سمات برگزار شد؛ مراسم بهره برداری از این سامانه ملی به صورت زنده بر روی پلتفرم های مختلف دسکتاپ، تبلت و تلفن همراه به صورت الکترونیک برگزار گردیده و همه ذینفعان و علاقه مندان می توانند پوشش تصویری این برنامه را از طریق اینترنت مشاهده کردند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز ۱۵۳
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو